تایید گزارش ایران‌اینترنشنال درباره جایگزینی کارت‌های سوخت با کارت‌های بانکی

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۱۷

رییس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران، گزارش ایران‌اینترنشنال را از جایگزینی کارت‌های سوخت با کارت‌های بانکی در سراسر کشور تایید کرد و گفت شارژ سوخت در کارت‌های بانکی آغاز شده و فعلا عرضه سوخت با کارت بانکی در یک جایگاه در تهران و جایگاه‌هایی که بنزین سوپر دارند انجام می‌شود.

به گفته همایون صالحی، بعد از جواب‌دهی اجرای آزمایشی طرح استفاده از کارت بانکی، کارت‌های سوخت و به خصوص کارت آزاد موجود در جایگاه‌ها به کلی جمع‌آوری خواهد شد.

صالحی اضافه کرد: «با توجه به رشد مصرف بنزین، در برخی نقاط به ویژه استان‌های مرزی دارای مشکل هستیم و محدودیت‌ها در عرضه بنزین سوپر نیز همچنان ادامه دارد.»

مدیر‌عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اما در واکنش به خبر حذف کارت سوخت جایگاه‌داران گفت: «جمع آوری کارت سوخت جایگاه‌داران امکان‌پذیر نیست.»

علی‌اکبر نژادعلی استفاده از این کارت‌ها را فقط برای مواقع اضطراری دانست.

بر اساس اعلام این مقام وزارت نفت ایران، ۹۰ درصد خودرو‌های بنزین‌سوز و ۹۵ درصد خودرو‌های گازوئیل‌سوز باید از کارت‌های سوخت شخصی استفاده کنند.

اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد در پی شروع حذف کارت سوخت و جایگزینی کارت‌های بانکی برای سوخت‌گیری، شورای عالی امنیت ملی به جایگاه‌های سوخت‌گیری آماده‌باش امنیتی داده‌ است.

یک منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفت: «نهادهای امنیتی در ماه‌های اخیر جایگاه‌های سوخت‌گیری حساس، استراتژیک و آسیب‌پذیر را شناسایی کرده و با همکاری جایگاه‌ها اقدام به برگزاری مانور امنیتی در نیمه شب کرده‌اند.»

به گفته این منبع آگاه، تمامی مراحل فنی جایگزینی کارت سوخت با کارت بانکی انجام شده و به دستور نهادهای امنیتی هر تغییری «با فاصله زمانی» و به صورت تدریجی انجام خواهد شد.

در همین رابطه، مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اجرای طرح آزمایشی عرضه سوخت از طریق کارت بانکی در یک جایگاه شهر تهران خبر داد.

محمد صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «در صورت موفقیت‌آمیز بودن مراحل آزمایشی و صدور مجوزها، در مرحله نخست این طرح، توزیع بنزین سوپر از طریق کارت بانکی آغاز خواهد شد.»

۱۷ خرداد ماه امسال ایران‌اینترنشنال در گزارشی اختصاصی اعلام کرد دولت ابراهیم رئیسی قصد دارد اجرای طرح عرضه بنزین سه نرخی را از تابستان امسال آغاز کند.

در این گزارش بر اساس اظهارات یک منبع آگاه در حوزه سوخت اعلام شد که قرار است تا اوایل تابستان، ۹۰ درصد کارت‌های سوخت جایگاه‌داران در استان‌های مرکزی و تمامی این کارت‌ها در استان‌های مرزی حذف شود.

روز ۱۶ خرداد ماه نیز اعلام شد جایگاه‌های بنزین از مرداد ماه فقط یک کارت سوخت برای سوخت‌گیری اضطراری در اختیار خواهند داشت و مردم باید از کارت سوخت شخصی برای دریافت بنزین آزاد استفاده کنند.

در روزهای ابتدایی خرداد ماه هم یک فرد مطلع در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال خبر داد در آستانه اجرای برنامه دولت برای افزایش مرحله به مرحله قیمت بنزین، دستور آماده‌باش امنیتی به جایگاه‌داران داده شده است.

این منبع مطلع همچنین از تشکیل جلسه امنیتی پیرامون اجرای طرح جدید بنزینی با حضور فرماندهان قرارگاه ثارالله، نماینده وزارت اطلاعات، فرمانده نیروی انتظامی و تنی چند از مقام‌های اجرایی در زمستان سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: «تدابیر شدید امنیتی برای اعتراضات احتمالی ناشی از اجرای این طرح پیش‌بینی شده‌است.»

پیشتر ایران‌اینترنشنال بر اساس سندی محرمانه از جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور، گزارش داده بود که در آن جلسه نسبت به ناترازی انرژی به ویژه بنزین هشدار داده شده است.

در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور که سوم اسفند ماه ۱۴۰۱ تشکیل شد، مقام‌های وزارت نفت از کاهش شدید ذخایر استراتژیک بنزین و کاهش تاب‌آوری به پنج روز خبر داده بودند.

بر اساس مصوبات این جلسه، وزارت نفت باید ضمن تشریح «آثار نامناسب رشد شدید مصرف بنزین» در رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه‌ها، به مردم اطمینان دهد اجرای طرح جدید «مشکلی برای مصارف متعارف مردم ایجاد نخواهد کرد».

در این مصوبات از مقام‌های دولتی و اجرایی خواسته شده‌ از هر گونه اظهار نظر، پیشنهاد یا اقدامی که از آن‌ها زمینه‌سازی برای افزایش قیمت برداشت شود، جدا خودداری کنند.

در دوره‌های مختلف تصمیم دولت به سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

بزرگ‌ترین این اعتراضات در آبان ماه ۹۸ رخ داد که به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی هزار و ۵۰۰ نفر از معترضان را در شهرهای مختلف ایران کشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خلاصه خبرها
جهان‌نما
کاوش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.