واکنش تهران به لغو بازی الاتحاد و سپاهان به دلیل سردیس سلیمانی: با ریاض توافق کردیم

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۲

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۲ مهر به لغو بازی سپاهان و الاتحاد به دلیل وجود سردیس قاسم سلیمانی در کنار زمین مسابقه واکنش نشان داد. او گفت بین تهران و ریاض «توافق» شده که این بازی در زمان دیگری برگزار شود.

بازی دو تیم فوتبال الاتحاد و سپاهان اصفهان که قرار بود در چارچوب رقابت‌های جام‌ باشگاه‌های آسیا شامگاه دوشنبه دهم مهر در ورزشگاه نقش جهان برگزار شود، به دلیل وجود مجسمه قاسم سلیمانی لغو شد.

بر اساس آخرین خبرها درباره این ماجرا، ناظر بازی از این تیم و تیم داوری خواسته است که در زمین حاضر نشوند.

پس از حاضر نشدن تیم الاتحاد در زمین و ترک کردن ورزشگاه به سمت فرودگاه اصفهان، یک برنامه ورزشی سعودی خبر داد یک روز پیش از مسابقه از مسوولان سپاهان خواسته شده مجسمه سلیمانی را بردارند.

صبح سه‌شنبه ١١ مهر فدراسیون فوتبال عربستان بیانیه‌ای منتشر و از تصمیم الاتحاد برای ترک زمین برابر سپاهان حمایت کرد.

علاوه بر مقام‌های ورزشی، شماری از سیاستمداران نیز نسبت به این اتفاق که به نظر می‌رسد نشان‌دهنده روابط سیاسی شکننده جمهوری اسلامی و عربستان سعودی باشد، واکنش نشان دادند.

امیرعبداللهیان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «همان زمان با وزیر خارجه عربستان سعودی در تماس بودم و روابط تهران و ریاض در مسیر خود پیش می‌رود.»

او با تاکید بر اینکه «نباید اجازه دهیم ورزش تبدیل به اهرم سیاسی شود» به ای‌اف‌سی (کنفدراسیون فوتبال آسیا) توصیه کرد در این اتفاق «بر مبنای فنی» نظر بدهد و در خاتمه مدعی شد تهران و ریاض برای برگزار کردن بازی در یک زمان دیگر، توافق دارند.

پیش‌تر علیرضا مرزبان، مربی پیشین سپاهان به ایران‌اینترنشنال گفته بود این باشگاه پس از خواسته و فشار ای‌اف‌سی برای حذف سردیس قاسم سلیمانی از ورزشگاه نقش جهان، از «بیت رهبری» استعلام گرفته اما دفتر علی خامنه‌ای، اجازه برداشتن آن را نداده است.

این ماجرا اما هم‌زمان شد با انتشار خبر سفر یک وزیر دیگر کابینه بنیامین نتانیاهو به عربستان سعودی تنها در یک هفته.

در همین راستا رهبر جمهوری اسلامی روز ۱۱ مهر عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با اسرائیل را به «شرط‌بندی روی اسب بازنده» تشبیه کرد و آن را قماری «محکوم به باخت» خواند.

خامنه‌ای همچنین به کشورهای منطقه هشدار داد از عادی‌سازی روابط با تل‌آویو «ضرر خواهند کرد» زیرا اسرائیل «رفتنی و در حال مرگ» است.

به گفته مربی پیشین تیم سپاهان اما علاوه بر تماس با «بیت خامنه‌ای»، این تیم تلاش خود را از طریق امام جمعه و استاندار اصفهان هم پیش برده اما نه تنها با مخالفت همه این ارگان‌ها مواجه شده است بلکه هیچ‌کدام مسوولیت این امر را نیز نپذیرفته‌اند.

مرزبان یادآور شد در چنین شرایطی سپاهان تلاش کرده تا مسوولان برگزاری بازی را در عمل انجام شده قرار دهد اما در نهایت کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی را لغو کرده است.

همان روز هزاران طرفدار تیم سپاهان که در ورزشگاه نقش‌ جهان منتظر شروع بازی بودند، پس از اطلاع از لغو آن، شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «‌فوتبال سیاسی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «‌رضا شاه روحت شاد» سر دادند.

این اتفاق به عنوان مهر تایید شکننده بودن روابط دیپلماتیک نوپای تهران و ریاض تلقی شد؛ رابطه‌ای که تنها حدود هفت ماه از آغازش می‌گذرد.

روابط دو کشور به دنبال اعدام شیخ نمر النمر، روحانی شیعه در عربستان سعودی در سال ۱۳۹۴ رو به وخامت گذاشت. گروهی از معترضان تندروی وابسته به جمهوری اسلامی وارد سفارت عربستان سعودی در تهران شدند و بخشی از آن را به آتش کشیدند.

به دنبال این رویداد، عربستان سعودی و چند هم‌پیمان آن در خلیج فارس، روابط خود را با جمهوری اسلامی قطع کردند.

قطع روابط میان دو کشور اما بی‌سابقه نبود و در درگیری حاجیان شیعه با پلیس عربستان سعودی بر سر شعارهای ضد سعودی در سال ۱۳۶۷، حدود ۲۰۰ حاجی ایرانی کشته شدند.

در واکنش، باز هم تعدادی از معترضان نزدیک به جمهوری اسلامی به سفارت‌های عربستان سعودی و کویت حمله کردند که منجر به قطع روابط دو کشور در آن سال شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.