طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال برای جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا، به تصویب نهایی رسید

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

مجلس نمایندگان و سنای آمریکا طرح ۴۵ روزه تامین بودجه نهادهای فدرال را با هدف جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا تصویب کردند و جو بایدن آن را به امضای نهایی رساند.

مجلس نمایندگان آمریکا شنبه ۸ مهر با ۳۳۵ رای موافق و ۹۱ رای مخالف این طرح را تصویب کرد که با حمایت ۲۰۹ دموکرات و ۱۲۶ جمهوری‌خواه همراه بود.

ساعاتی بعد، سنای آمریکا نیز با ۸۸ رای موافق و ۹ رای مخالف طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال را تصویب کرد و آن را برای تصویب نهایی به جو بایدن ارائه کرد.

بدین ترتیب، نمایندگان کنگره تا ۲۶ آبان فرصت پیدا کردند تا درباره جزییات مورد اختلاف خود در بودجه فدرال به تصمیم نهایی برسند.

در صورت تعطیلی دولت آمریکا، حقوق بیشتر چهار میلیون کارمند دولت قطع می‌شد و بخشی از خدمات فدرال و مراجع تنظیم مقررات مالی به حالت تعطیل در‌می‌آمد.

با نزدیک شدن احتمال تعطیلی دولت، نهاد‌های فدرال آمریکا در حال برنامه‌ریزی دقیق برای باز نگهداشتن برخی خدمات همچون رصد خطوط هوایی و کنترل مرزی و از سوی دیگر، بستن برخی خدمات دیگر همچون تحقیقات علمی و ارائه کمک غذایی به هفت میلیون مادر فقیر در سراسر آمریکا بودند.

پیش‌تر کوین‌مک‌کارتی، رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، با پیشنهاد اعضای طیف راست جمهوری‌خواه برای پیشبرد یک طرح تک‌حزبی مخالفت کرده بود. بن بستی که درباره تصویب بودجه نهادهای فدرال ایجاد شده بود، در هفته گذشته تعطیلی دولت را به احتمالی جدی تبدیل کرده بود.

موضع مک‌کارتی باعث شد گمانه‌زنی‌ها درباره تلاش جمهوری‌خواهان تندرو برای برکناری او از ریاست مجلس نمایندگان بالا گیرد، اما مک‌کارتی با رد این نگرانی‌ها گفت بین در خطر انداختن سمتش و ایستادن در کنار مردم آمریکا، دومی را انتخاب کرده است.

رییس ‌مجلس نمایندگان گفت جمهوری‌خواهان این مجلس برای کاهش هزینه‌ها و تامین دیدگاه‌های محافظه‌کاران، از جمله تقویت کنترل مرزی، طرح‌های بودجه بیشتری را به تصویب خواهند رساند.

در پی اقدام کنگره آمریکا در تصویب این طرح موقت، گروهی از سناتورهای هر دو حزب در بیانیه‌ای اعلام کردند در هفته‌های آینده برای تامین بودجه کمک مالی به اوکراین، طرح‌هایی را تصویب خواهند کرد.

این طرح موقت، کمک جدید به اوکراین در این مدت را حذف کرده و کمک فدرال برای فجایع اضطراری را ۱۶ میلیارد دلار افزایش داده است. در حالی که دموکرات‌ها خواستار ادامه روند کمک‌ها به اوکراین بودند، بخشی از جمهوری‌خواهان بر لزوم محدود شدن این کمک‌ها تاکید داشتند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، ضمن استقبال از تصویب طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال، از کنگره خواست برای کمک به اوکراین بودجه بیشتری اختصاص دهد. او گفت آمریکا باید به تعهد خود به کمک به مردم اوکراین در دفاع از کشور خود پایبند باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها