پیروزی حزب حامی مسکو در انتخابات پارلمانی اسلواکی با وعده توقف کمک نظامی به اوکراین

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

شمارش آرای انتخابات پارلمانی در اسلواکی نشان می‌دهد حزب چپ‌گرای اسمر، به رهبری روبرت فیکو، برنده این انتخابات شده است. این حزب حامی روسیه و مخالف کمک نظامی به اوکراین است.

حزب اسمر موفق شد نزدیک به ۲۴ درصد آرا را از آن خود کند. مهم‌ترین رقیب اسمر در این انتخابات حزب لیبرال میانه‌روی «اسلواکی مترقی» بود که تنها ۱۷ درصد آرا را به دست آورد.

این در حالی است که نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات از پیشتازی حزب «اسلواکی مترقی» حکایت داشتند.

فیکو وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، کمک‌های نظامی اسلواکی به همسایه خود اوکراین را متوقف کند.

او پیش‌تر در جمع هواداران خود گفته بود اگر به قدرت برسد، اجازه ارسال حتی «یک گلوله» به اوکراین را نخواهد داد.

فیکو پیش از این دو بار، از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸، نخست‌وزیر اسلواکی بود، اما پس از جنجال در مورد کشته شدن یک روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۸ مجبور به استعفا شد.

علی‌رغم پشتازی در انتخابات اخیر، فیکو برای تشکیل دولت نیازمند ائتلاف با سایر احزاب است.

انتظار می‌رود فیکو مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی را به زودی آغاز کند. هر چند ناظران متعقدند با توجه به حضور دست‌کم 10 حزب در پارلمان جدید اسلواکی، مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی پیچیده و طولانی خواهد بود.

با این‌که فیکو تاکید کرده است سیاست‌مداری طرفدار روسیه نیست، اما پیروزی حزب او در انتخابات پارلمانی اسلواکی به نگرانی‌ها میان آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا در مورد آینده حمایت نظامی از اوکراین در برابر حمله روسیه دامن زده است.

در صورت موفقیت فیکو در تشکیل دولت ائتلافی، او به جبهه ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، خواهد پیوست که از مخالفان تحریم‌های اعمال‌شده علیه مسکو به دلیل جنگ‌افروزی روسیه علیه اوکراین است.

اسلواکی پیش از این از حامیان سرسخت کی‌یف بوده و با ارسال موشک‌های زمین به هوا، هلی‌کوپتر و جت‌های جنگنده به اوکراین از این کشور حمایت تسلیحاتی کرده است.

در جریان حمله ۱۸ ماهه روسیه به اوکراین، ده‌ها هزار نفر کشته و مجروح شده‌اند. نیویورک‌تایمز در آگوست سال جاری میلادی گزارش داد تا کنون ۱۲۰ هزار سرباز روس و ۷۰ هزار سرباز اوکراینی در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس این گزارش، دست‌کم ۱۷۰ هزار سرباز روس و ۱۰۰ هزار سرباز اوکراینی نیز زخمی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها