اعتراض در زاهدان، اعتصاب گسترده بازاریان این شهر و چابهار در اولین سالگرد کشتار زاهدان

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در منابع محلی، بازاریان در دو شهر زاهدان و چابهار در اولین سالگرد «جمعه خونین» زاهدان و یک روز پس از حمله مجدد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به معترضان بلوچ، اعتصاب کردند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در سایت حال‌وش، روز شنبه هشتم مهر گروهی از معترضان در زاهدان به مناسبت نخستین سالگرد کشتار هشتم مهر ۱۴۰۱ این شهر موسوم به «جمعه خونین»، با روشن کردن آتش خیابان‌ها را مسدود کردند.

از سوی دیگر اعتصاب کسبه و بازاریان در زهدان و دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

کانال تلگرامی «رصد بلوچستان» روز شنبه هشتم مهر با انتشار ویدیوهایی اعلام کرد بازاریان در زاهدان و چابهار در پاسخ به فراخوان‌های اعلام‌ شده، دست به اعتصاب گسترده زده‌اند.

به گزارش این رسانه، شهرهای دیگر استان سیستان و بلوچستان مانند نوبندیان نیز به این اعتصاب پیوسته‌اند.

رصد بلوچستان همچنین نوشت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با محاصره بازار زاهدان می‌کوشند از تشکیل تجمعات اعتراضی جلوگیری کنند.

پیش از این فراخوان‌هایی برای تجمع در سالگرد «جمعه خونین زاهدان» در استان سیستان و بلوچستان منتشر شده بود.

هم‌زمان با این تحرکات اما دسترسی مردم به اینترنت در برخی شهرهای این استان با اختلالات گسترده همراه شده است.

جمعه هفتم مهر، مردم زاهدان، سوران، خاش، راسک و تفتان به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند.

گزارش‌ها از تیراندازی عوامل حکومت به سمت معترضان در زاهدان و بازداشت ده‌ها نفر حکایت دارند.

سایت حال‌وش گزارش داد در جریان حمله ماموران امنیتی به قصد سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم زاهدان، دست‌کم ۲۹ نفر، از جمله هشت کودک، با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای زخمی شدند.

این منبع همچنین شمار بازداشت‌شدگان را دست‌کم ۵۱ نفر اعلام کرد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران اما رسانه‌های بلوچ را متهم کرد برای تحریک احساسات مردم «تصاویر قدیمی از جابه‌جا کردن مجروحان» را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز نوشت دیروز در زاهدان «جوی آرام حاکم بود» و مردم این شهر در «کمال آرامش در نماز جمعه حضور یافتند».

هشتم مهر ۱۴۰۱ که به جمعه خونین زاهدان مشهور است، تجمعی از سوی نمازگزاران در اعتراض به تجاوز یک فرمانده نیروی انتظامی به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ شکل گرفت.

در واکنش، ماموران نظامی و عوامل جمهوری اسلامی با گلوله‌های جنگی تجمع‌کنندگان و البته شهروندان دیگر را در مصلای زاهدان هدف قرار دادند.

بر اساس جدیدترین آمار حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، در جریان این حمله وحشیانه دست‌کم ۱۰۵ شهروند شامل ١٧ کودک و نوجوان کشته و ده‌ها تن دیگر قطع نخاع، نابینا، مجروح و نقص عضو شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چند چند

شنیداری

پادکست‌ها