تداوم سرکوب دانشجویان به بهانه حجاب؛ ممنوعیت شال و کلاه و کفش پاشنه‌دار

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۶

در ادامه تلاش حکومت برای سرکوب دانشجویان به بهانه حجاب اجباری، مسوولان دانشگاه «علامه طباطبایی» تهران دستورالعملی را برای تحمیل پوشش مورد نظر حکومت به دانشجویان ابلاغ کردند که در آن پوشیدن «چکمه و کفش با پاشنه، لباس مجلسی و شال و کلاه بدون روسری» ممنوع شده است.

این ضوابط دستوری همچنین داشتن خالکوبی و تتو، استفاده از «زیورآلات غیرمعمول» در بینی، زبان، لب، ابرو و ... را نیز برای دانشجویان منع کرده است.

از سوی دیگر نیروهای حراست مستقر در ورودی این دانشگاه به دانشجویان دختر تذکر داده و تهدید کرده‌اند که نمی‌توانند با پوششی غیر از مقنعه وارد دانشگاه شوند‌.

تصاویری نیز درباره «ممنوعه‌های دانشجویان» در دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران منتشر شده است.

بر اساس این ضوابط، دانشجویان بالینی علوم پزشکی کرمان باید در فضاهای بهداشتی و درمانی روپوش «ساده، بلند، به دور از مدهای افراطی، با ضخامت لازم و دکمه‌های بسته» بپوشند.

داشتن ناخن «کوتاه، تمیز و بدون لاک»، جوراب «ضخیم، بدون رنگ تند»، کفش «جلوبسته‌ای که جلب توجه نکند» و عدم استفاده از عکس بدون حجاب اجباری برای پروفایل دانشجویان از دیگر ضوابط این دانشگاه است.

دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات نیز بنری در محوطه نصب کرده و مدعی شده است ضوابط پوشش از جمله نپوشیدن لباس رنگی و شلوار جین در دانشگاه‌های مطرح دنیا هم رعایت می‌شود.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور اخیرا گزارشی از افزایش سرکوب‌ها هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌هایی مانند امیرکبیر، تهران، هنر اصفهان، الزهرا، علامه طباطبایی و خوارزمی منتشر کرد.

این فشار و سرکوب از طریق ضوابط جدید پوشش، نصب دوربین‌های نظارتی بیشتر،‌ احضار تلفنی دانشجویان و ... در حال اجراست.

پیش‌ از این نیز گزارش‌هایی درباره اقدامات حکومتی برای جلوگیری از شکل‌گیری مجدد اعتراضات در دانشگاه‌ها منتشر شده است.

مجازی شدن کلاس‌های درس در کنار بازداشت و احضار ده‌ها تن از دانشجویان دستگیر شده در سال گذشته و تشکیل پرونده و ممنوع شدن تحصیل آن‌ها بخشی از تلاش حکومت در راستای سرکوب دانشگاه‌هاست.

در جدیدترین اشکال سرکوب‌، به تازگی در سطح دانشگاه تهران بنرهایی موسوم به «نظام‌نامه اخلاق» قرار گرفته و مفاد آن برای دانشجویان پیامک شده است. بر اساس این ضوابط، دانشجویان دختر برخلاف سال‌های گذشته تنها با پوشش «مقنعه» اجازه ورود به دانشگاه دارند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از «حضور بی‌سابقه نیروهای زن حراست در گیت‌های پردیس مرکزی» این دانشگاه است.

بنرهایی مشابه نیز درباره پوشش دانشجویان در دانشگاه امیر‌کبیر نصب شده‌اند. «وارسی‌های حراست» در گیت‌های ورودی این دانشگاه هم تشدید شده‌اند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در گزارش خود یادآور شده است در دانشگاه هنر اصفهان نیز اطلاعیه‌ای مشابه درخصوص پوشش دانشجویان ابلاغ و در آن به مصادیق «پوشش مناسب و‌ نامناسب» اشاره شده است.

با استناد به شیوه‌نامه انضباطی، دانشجویان با «تنبیه‌های در نظر گرفته شده برای متخلفان» تهدید شده‌اند.

این در حالی‌ است که به تازگی دانشگاه از دانشجویان خواسته بود با آغاز سال تحصیلی، عکسی جدید از خود برای صدور کارت بارگذاری کنند تا در صورتی که از نظر حراست، چهره دانشجو با تصویر او از نظر حجاب اجباری همخوانی نداشته باشد، اجازه ورودش را به دانشگاه ندهند.

این تشکل صنفی در ادامه به محروم شدن چند دانشجوی دانشگاه الزهرا از خوابگاه به دستور حراست خبر داد و یادآور شد که این دانشجویان با بهانه‌هایی چون «نداشتن حجاب، مصرف مشروبات الکلی، استعمال سیگار و روابط نامشروع»، بدون حکم انضباطی از حضور در خوابگاه منع شده‌اند.

در دانشگاه خوارزمی نیز نیروهای حراست در روزهای گذشته مقابل در ورودی خوابگاه‌ها به دانشجویان دختر تذکر حجاب داده و همچنین مانع از ورود دختران بدون «مقنعه» به سلف دانشگاه شده‌اند.

انتشار این گزارش‌ها در شرایطی است که گروه «قیام تا سرنگونی» با هک سایت وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، اسنادی را درباره تصفیه، تعلیق و اخراج استادان منتقد، برنامه‌ریزی برای اخراج هزاران دانشجو با هدف سرکوب جنبش اعتراضی و پذیرش نیروهای حشد الشعبی منتشر کرده است.

تغییر ساختار گزینش دانشجو با هدف «خالص‌سازی»، اجرای دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی مبنی بر استخدام ۱۵ هزار عضو هیات علمی هم‌سو با حکومت و امنیتی کردن دانشگاه‌ها تحت عنوان «انقلاب فرهنگی دوم» با دستور شورای امنیت کشور از دیگر مواردی است که قیام تا سرنگونی از آن‌ها به عنوان سرفصل این اسناد یاد کرد. موضوعی که شوراهای صنفی دانشجویان کشور در گزارش خود به آن اشاره کرده و یادآور شده است روند تشدید فشارها در هفته‌های ابتدایی سال تحصیلی بارها رخ داده است.

بر اساس این گزارش اما متوقف شدنِ این جنس از فشارها همواره «مدیون مقاومت، ایستادگی و حمایت دانشجویان از یکدیگر» بوده است.

در همین راستا، هفته گذشته جمعی از دانشجویان رشته‌های هنری دانشکده‌های هنرهای زیبا و دانشگاه هنر تهران به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در بیانیه‌ای مشترک سرکوب دانشگاه‌ها را محکوم کردند.

این دانشجویان سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها را سال دوم «جنبش آزادی‌خواهانه و طغیان علیه ظلم» خوانده و تاکید کردند که دانشگاه اکنون زیر بار شدیدترین سرکوب‌ها و فشارهاست و نیروی سرکوب حکومت با احضار و تهدید دانشجوها و بازی با عبارت «آموزش غیرحضوری» سعی در ارعاب و ساکت ‌کردن فضای دانشگاه دارند.

نویسندگان این بیانیه یادآوری کردند از این «اقدامات شنیع» نه ترسی در دل دارند و نه اندک‌ تردیدی به ادامه راهی که آغاز کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.