حمله به مراسم سالگرد پدرام آذرنوش، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی و بازداشت افراد

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

به دنبال برگزار شدن مراسم سالگرد کشته شدن پدرام آذرنوش، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی شهروندان علیه جمهوری اسلامی در شامگاه جمعه ۳۱ شهریور، گروهی از مردم در دهدشت تجمع کردند. ماموران انتظامی و عوامل امنیتی به این تجمع حمله و شماری از حاضران را بازداشت کردند.

ویدیوهای منتشر شده از این مراسم نشان می‌دهند شرکت‌کنندگان پیش از حمله ماموران حکومتی، تصنیف «از خون جوانان وطن» از عارف قزوینی را بر مزار پدرام آذرنوش هم‌خوانی کردند.

کیومرث خرسندصفا و محمد معادی از جمله شهروندان بازداشت‌شده در نتیجه این حمله هستند.

پیش‌تر نیز شماری دیگر از شهروندان در شهرهای دهدشت، چرام، یاسوج، لیکک و دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد در ارتباط با خیزش انقلابی بازداشت شده بودند که تعداد آنان طی حدود دو هفته اخیر در مجموع به بیش از ۳۰ نفر رسیده است.

فروغ تقوی، بهزاد (توماج) شفیعیان، حسن داستان، محمود تورنگ، فرزانه معینی، محمد معینی، رضا مرادی‌نژاد، بنیامین افرا، علیرضا فروهر، فرهاد چرامین، صمد پورشه، سام بیژن‌نژاد، فردین پریسایی، داریوش پریسایی، علی‌محمد پریسایی، داوود حدادی و امیر ناطق، تعدادی از این بازداشت‌شدگان هستند.

از تاریخ ۱۶ تا ۳۱ شهریور امسال همچنین مصطفی محمدحسینی، عیسی فروغی، حمید دادرس، حمید دستوانه، جمال عسگری، محسن افرنجیان، بابک آرمین، جابر فروغی، سجاد پرویش، فرشاد رنگیان، شیدا صابری و اصغر نیکوکار نیز بازداشت شده‌اند.

این بازداشت‌ها تا شامگاه گذشته و مراسم سالگرد قتل حکومتی پدرام آذرنوش ادامه یافته است.

این جوان ۱۸ ساله ۳۱ شهریور سال گذشته در جریان اعتراضات دهدشت با اصابت مستقیم گلوله ماموران حکومتی به قلبش کشته شد.

روزهای ۳۰ و ۳۱ شهریور برابر با سالگرد کشته‌شدن دست‌کم ۸۳ شهروند به دست ماموران حکومتی در جریان خیزش انقلابی است.

در اعتراضاتی که سال گذشته از روز ۲۵ شهریور و پس از قتل حکومتی مهسا ژینا امینی آغاز شد، دست‌کم ۵۵۱ معترض از جمله ۶۸ کودک کشته شدند.

اکثر این معترضان با سلاح گرم یا ضربات باتوم به قتل رسیدند و به گفته سازمان حقوق بشر ایران، نهادهای رسمی جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را به‌ کار بستند تا قتل آنان را انکار یا با ارائه اطلاعات غلط، اخبار مربوط به مرگشان را مخدوش کنند.

از سوی دیگر بر اساس ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی، ۲۲ تن از معترضان شامل چهار کودک ۱۶ و ۱۷ ساله به نام‌های عرشیا امام‌قلی‌زاده علم‌داری، ستایش شریفی‌نیا، علیرضا فیلی و آرنیکا قائم‌مقامی، با آنچه خودکشی اعلام شده است یا مرگی مشکوک از دنیا رفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها