سفیر اسرائیل در سازمان ملل: تهدید ایران باعث نزدیک شدن اسرائیل و کشورهای عربی شده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، به ایران‌اینترنشنال گفت تهدیدهای رژیم ایران باعث نزدیک شدن اسرائیل و تعدادی از کشورهای عربی شده است. او گفت اسرائیل قبل از انقلاب ۵۷ با ایران نیز همکاری‌های خوبی داشت و ابراز امیدواری کرد این روابط دوباره ایجاد شود.

اردان با اشاره به اظهارات چهارشنبه ولیعهد عربستان سعودی درباره نزدیک‌ شدن چشم‌انداز عادی‌سازی روابط کشورش با اسرائیل گفت مقام‌های ریاض در گذشته چنین اظهاراتی را در محافل عمومی مطرح نمی‌کردند. او گفت: رسیدن به این هدف تنها زمان نیاز دارد و پس از آن امیدواریم درباره ایران نیز اتفاق‌های خوبی بیافتد.

او با ابراز نگرانی از ادامه برنامه هسته‌ای ایران گفت جمهوری اسلامی یک سوم بازرسان آژانس را اخراج کرده، دسترسی به دوربین‌های نظارتی سایت‌های هسته‌ای را قطع کرده و غنی‌سازی اورانیوم را تقریبا تا حد کاربرد نظامی ادامه می‌دهد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل با هشدار نسبت به اینکه توافق هسته‌ای با ایران، میلیاردها دلار را روانه خزانه جمهوری اسلامی می‌کند تا آن را صرف حمایت از تروریسم کند، گفت: خوشبختانه در حال حاضر این توافق روی میز نیست و اسرائیل و آمریکا در این مورد درک متقابلی دارند.

اردان با اشاره به اقدام خود در بالا بردن عکس مهسا ژینا امینی هنگام سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل گفت: «وقتی برای قصاب تهران در سازمان ملل فرش قرمز پهن می‌شود، فکر کردم که باید توجه جامعه جهانی را به اقدام این رژیم در سرکوب و اعدام مردم ایران جلب کنم.»

او با هشدار درباره اینکه رژیم ایران ضمن ادامه ایدوئولوژی تندرو خود، مردم ایران را سرکوب می‌کند، تاکید کرد جامعه جهانی نباید به این رژیم مشروعیت بدهد.

اردان خاطرنشان کرد در حالی که مردم اصفهان آب ندارند، جمهوری اسلامی پول‌های ایران را برای تهیه سلاح‌های کشتار جمعی و حمایت از گروه‌های نیابتی خود هزینه می‌کند. او هشدار داد جمهوری اسلامی تنها تهدیدی علیه اسرائیل نیست بلکه تهدیدی علیه خاورمیانه و همه جهان است.

روز جمعه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از قرار گرفتن حکومت واپس‌گرای ایران در خاورمیانه به‌عنوان «افتادن یک مگس در ظرف عسل» یاد کرد و گفت جنایات جمهوری اسلامی در داخل ایران، منطقه و غرب در سایه مماشات جامعه بین‌المللی رخ می‌دهد.

گسترده شدن شاخه‌های نظامی تحت نظر جمهوری اسلامی در تمام منطقه و حتی غرب، گروگان‌گیری شهروندان خارجی برای اخاذی هسته‌ای، قتل هزاران شهروند ایرانی معترض و ارسال پهپاد به روسیه برای مرگ و ویرانی در اوکراین از جمله مواردی بودند که نتانیاهو از آن‌ها به‌عنوان «ماهیت و مقاصد شوم» جمهوری اسلامی یاد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چند چند
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.