گزارش‌های ضد و نقیض از سقوط پهپاد در گرگان؛ وزارت دفاع: سامانه آفندی از مسیر منحرف شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

صبح دوشنبه ۲۷ شهریور گزارش‌های ضد و نقیضی از سقوط یک فروند پهپاد در منطقه مسکونی در گرگان در رسانه‌های ایران منتشر شد. مقامات استانی ابتدا سقوط پهپاد را تایید کردند، اما سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ساعتی بعد آن را به تست «سامانه آفندی» و انحراف آن از مسیر نسبت داد.

صبح دوشنبه رسانه‌های داخلی ایران با انتشار فیلم‌ها و تصاویری گزارش دادند در اثر موج انفجار یک پهپاد شیشه منازل و اتومبیل‌های واقع در اطراف شکسته است.

فرمانده سپاه و نیروی انتظامی گلستان در محل سقوط این پهپاد حضور پیدا کردند و خبرگزاری دولتی ایرنا نوشت علی مهاجر، معاون سیاسی استاندار گلستان، سقوط یک پهپاد را تایید کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، این پهپاد در محوطه بیمارستان دزیانی واقع در بلوار استاندارد سقوط کرده است.

معاون سیاسی استاندار گلستان، شایعه ساقط شدن ۸ پهپاد را تکذیب کرد و گفت تکه‌های پیدا شده مربوط به یک پهپاد است.او افزود بر اثر سقوط این پهپاد در مناطق مسکونی دو شهروند مجروح شدند.

با این حال، حدود یک ساعت پس از انتشار خبرها درباره سقوط این پهپاد، سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با صدا وسیما اعلام کرد یکی از سامانه‌های آفندی در مرحله آزمایشی از مسیر خود منحرف شده و در گرگان سقوط کرده است. او افزود تیم‌های امدادی و عملیاتی در حال جمع‌آوری قطعات فرود آمده هستند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران نیز به نقل از «یک منبع آگاه»، شی سقوط کرده را بخشی از یک موشک خواند و معاون سیاسی استاندار گلستان از کشف یک خمپاره عمل‌نکرده در محوطه بیمارستان دزیانی خبر داد.

خبرگزاری فارس به نقل از «منبع آگاه» نوشت حادثه گرگان در فرایند آزمایش موشک وزارت دفاع رخ داده و اخبار منتشرشده درباره ساقط‌شدن پهپاد صحت ندارد.

در این گزارش اعلام شده که در فرایند آزمایش این موشک سرجنگی منحرف می‌شود و به محلی غیر از مکان معین‌شده برخورد می‌کند.

خبرگزاری فارس افزود سر جنگی این موشک قابلیت چندتکه‌شدن برای اصابت به اهداف مختلف را دارد که همین امر منجر به برداشت اشتباه و تلقی ۸ انفجار را ایجاد کرده است.

در پی وقوع این حادثه، حیدر آسیابی، رییس کل دادگستری استان گلستان، اعلام کرد در این رابطه در دادسرای نظامی گرگان پرونده قضایی تشکیل شده است.

او گفت که این پرونده توسط بازپرس ویژه دادسرای نظامی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان گلستان در حال بررسی است.

آسیابی افزود طبق مشاهدات قطعات این شئ در چند نقطه از شهر سقوط کرده و بخشی از یک ساختمان آسیب دیده است که دستورات لازم برای جبران خسارات صادر شد.

رضا طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع نیز گفت که حادثه سقوط سامانه‌های آفندی خسارت جانی نداشته و وزارت دفاع هرگونه خسارت مالی این حادثه را جبران خواهد کرد.

پیش از این نیز برخی از پهپادها و موشک‌های ماهواره بر ایران در نقاط مسکونی سقوط کرد‌ه‌اند.

از جمله ۸ بهمن ۱۳۹۸ یک پهپاد شاهد ۱۲۹ در نزدیکی شهر ملاثانی در استان خوزستان سقوط کرد.اول آبان ۹۸ نیز یک پهپاد داخلی در روستای مگرنات از توابع بخش شعیبیه شوشتر سقوط کرد.

در همان سال بخش‌هایی از قطعات جدا شده از ماهواره ظفر در منطقه سرجنگل و چاه احمد زاهدان سقوط کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.