شرح نشریه سان از دستگیری دانیل خلیفه: در برابر فریاد پلیس مسلح می‌خندید

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

روزنامه سان در گزارشی جزییاتی از لحظات دستگیری دانیل عابد خلیفه، سرباز فراری بریتانیایی متهم به جاسوسی برای ایران منتشر کرد. بر اساس این گزارش، او هنگام بازداشت از سوی پلیس مسلحی که با فریاد تهدیدش می‌کرد تکان نخورد، «خندید و چشمکی به عابران زد».

ساعت ۱۰:۴۱ صبح شنبه ۱۸ شهریور به وقت محلی، پلیس بریتانیا از دستگیری این زندانی فراری که متهم به جاسوسی برای ایران و تروریسم است، در محدوده چیزیک در غرب لندن خبر داد.

دانیل خلیفه روز ۱۵ شهریور از زندان وندز ورث فرار کرده بود و پلیس پس از یک جست‌وجوی گسترده سه روزه، او را در منطقه‌ای دستگیر کرد که تنها حدود ۱۲ تا ۱۴ مایل با زندان فاصله داشت.

بر اساس گزارش رسانه‌های بریتانیایی، این زندانی ۲۱ ساله به دست یک افسر لباس شخصی پلیس دستگیر شد که او را از روی دوچرخه‌ای در مسیر یدک‌کش کانال در منطقه نورث‌ولت بیرون کشید.

پلیس بریتانیا این سرباز سابق مظنون به جرایم تروریستی را روز یکشنبه به فرار غیرقانونی از زندان متهم کرد.

سان با انتشار عکس‌هایی اختصاصی از لحظات دستگیری خلیفه نوشت پلیس لباس شخصی هنگام بازداشت رو به او فریاد زد: «تکان نخور، وگرنه تیراندازی می‌کنیم.»

بر اساس این گزارش، خلیفه در حالی که سه روز پس از فرار، در نهایت به دستانش دستبند خورده بود «به پلیس می‌خندید و به عابران چشمک می‌زد».

خلیفه صبح شنبه مانند یک دوچرخه‌سوار عادی در حال رکاب زدن در زیر نور آفتاب در کنار کانال گرند یونیون بود؛ درحالی‌که بر اساس تصاویر منتشر شده در روزنامه سان، یک تی‌شرت و شلوارک و کفش ورزشی پوشیده و کیسه خواب، بطری آب و یک کیف عایق‌دار که به نظر می‌رسید حاوی غذا بود، به همراه داشت.

هنوز مشخص نیست که او چگونه توانسته این اقلام را به دست آورد و آیا برای تهیه آن‌ها کمکی داشته است یا خیر.

سان در ادامه، به نقل از شاهدان عینی نوشت که او هنگام بازداشت به عابران لبخند و چشمک می‌زد و در عین‌حال تکرار می‌کرد که کاری نکرده و پلیس‌ها او را به اشتباه دستگیر کرده‌اند.

شاهد دیگری گفت: «او هیچ احساسی نشان نداد و یک کلمه هم حرف نزد. به نظر تسلیم شده می‌رسید و به راحتی هم از منطقه دور شد. افسران پلیس زیادی در اطراف او بودند، بنابراین احتمال فرارش وجود نداشت.»

موضوعی که از سوی دومینیک مورفی، رییس مبارزه با تروریسم پلیس بریتانیا نیز تایید شد؛ او گفت که خلیفه در دستگیری کاملا همکاری داشت و با دستنبد به خودروهای پلیس هدایت شد.

به گفته او بیش از ۱۵۰ افسر پلیس در دستگیری خلیفه مشارکت داشته‌اند.

دانیل عابد خلیفه با بیرون رفتن از آشپزخانه زندان که در آن مشغول به کار بود، خود را به زیر یک خودروی ون تحویل غذا چسباند و توانست از زندان خارج شود و حدود یک ساعت بعد بود که مسوولان زندان و پلیس متوجه فرارش شدند.

از همان زمان جست‌وجو برای یافتن او آغاز و از جمعه شب، تمرکز پلیس به منطقه چیزیک در غرب لندن معطوف شد.

در این مدت بیش از ۱۰۰ تماس با پلیس به منظور راهنمایی و مشاهده احتمالی خلیفه انجام شد، اما برنده جایزه ۲۰هزار پوندی اسکاتلند یارد برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، نامشخص است.

صبح روز شنبه یکی از بزرگترین عملیات‌های جست‌و‌جوی پلیس در سال‌های اخیر با به‌کارگیری ۱۵۰ پلیس ضد ترور و یک هشدار سراسری، پایان یافت و دانیل عابد خلیفه پس از ۷۵ ساعت متواری بودن، در نهایت دستگیر شد.

دانیل عابد خلیفه به جرایم تروریستی و جاسوسی برای دشمن متهم شده است و قرار بود پاییز امسال دادگاهی برای بررسی این اتهامات برگزار شود.

او که در ماه مه از ارتش اخراج شد، متهم است که در سال ۲۰۲۱ و زمانی که در پادگانی در مرکز انگلستان مستقر بود، اطلاعاتی را به منظور آماده‌سازی یک حمله تروریستی، در اختیار «دشمن» قرار داده است.

خلیفه همچنین متهم به کار گذاشتن بمب‌های جعلی در یک پایگاه نظامی است و قرار بود به منظور رسیدگی به این اتهام‌ها، در پاییز امسال محاکمه شود.

خلیفه پس از بازداشت دوباره در صبح شنبه، در مقر پلیس است و گفته می شود که قرار نیست دوباره به زندان وندز ورث بازگردانده شود.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، او احتمالا به زندانی با درجه امنیت بالاتر منتقل خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها