هشدار احمد مسعود به جهان درباره خطر طالبان: افغانستان بار دیگر پناهگاه تروریسم شده است

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

روز پنج‌شنبه ۱۶ شهریور، فایلی صوتی از سخنان احمد مسعود در پارلمان بریتانیا منتشر شد که در آن رهبر جبهه مقاومت تاکید می‌کند افغانستان بار دیگر به پناهگاه تروریسم جهانی و منطقه‌ای بدل شده است.

پارلمان بریتانیا برنامه‌ای برای بزرگداشت احمدشاه مسعود در سالروز ترورش برگزار کرد که در آن فرزند این فرمانده کشته شده ضد طالبان، به جامعه جهانی درباره تبعات «چشم‌پوشی از تهدید تروریسم در افغانستان» هشدار داد.

احمد مسعود در این مراسم یادبود، بار دیگر هشدار پدرش احمدشاه مسعود را تکرار کرد و گفت تهدید مشابه دیگری ناشی از قدرت گرفتن تروریسم و افراط‌‌گرایی بار دیگر جهان را تهدید می‌کند که جامعه بین‌المللی نباید آن را نادیده بگیرد.

اشاره او به سخنان سال ۱۹۹۹ احمد‌شاه مسعود در پارلمان فرانسه بود که درباره خطر یک حمله تروریستی قریب‌الوقوع هشدار داد و دو سال بعد، این هشدار با حمله القاعده به رهبری اسامه بن لادن به آمریکا در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به حقیقت پیوست.

احمد مسعود با هشدار درباره نتایجی که چشم‌پوشی جهان از تهدید تروریسم در افغانستان به دنبال خواهد داشت، یادآور شد که این تهدید محدود به مرزهای افغانستان نمی‌شود و به تمام جهان نفوذ خواهد کرد.

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان در بخش دیگری از سخنانش گفت که احمدشاه مسعود معتقد بود مشروعیت سیاسی از «مردم» می‌آید و نسخه او برای افغانستان به‌عنوان کشوری متنوع از نظر مذهبی، قومی و زبانی، پایه‌گذار یک سیستم کثرت‌گرا و غیرمتمرکز بود؛ جایی که قدرت در میان شهروندان به گونه‌ای عادلانه و مساوی تقسیم شود.

او در ادامه با اشاره به فقدان چنین دیدگاه و رویکردی در افغانستان تحت حکومت طالبان، گفت که این کشور بار دیگر به پناهگاه تروریسم جهانی و منطقه‌ای و همچنین به یک بمب ساعتی برای درگیری‌های بزرگ‌تر در آینده تبدیل شده است.

به گفته او، احمدشاه مسعود توانایی این را داشت که تمام مردم افغانستان را علیه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی متحد کند و این کشور در حال حاضر به چنین رهبری نیاز دارد.

شماری از اعضای پارلمان بریتانیا و افغانستانی‌های ساکن انگلیس در مراسم بزرگداشت احمد شاه مسعود حضور داشتند.

حاضران در این مراسم از جامعه جهانی خواستند تا دست از حمایت از «طالبان زن‌ستیز» بردارد.

احمدشاه مسعود در روز نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ به دست دو عامل انتحاری که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، ترور شد.

هواداران او هر سال مراسمی برای یادبود این فرمانده فقید برگزار می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.