خرید «ماهان ایر» با دور زدن تحریم‌ها: یک فروند ایرباس «۲۸ساله» متعلق به نیروی نظامی فرانسه

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۵

بر اساس گزارش‌ یک وب‌سایت حوزه هوانوردی، شرکت هواپیمایی ماهان ایر یک فروند ایرباس ای۳۴۰ را که حدود ۲۸ سال عمر دارد، از طریق اندونزی وارد ایران کرده است. ماهان ایر، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از جمله شرکت‌های تحریم‌شده از سوی غرب است.

وب‌سایت ch aviation که اخبار خطوط هوانوردی جهان را رصد می‌کند گزارش داد که ماهان ایر این ایرباس را که ۲۸/۵ سال سن دارد و قبلا متعلق به نیروهای نظامی فرانسه بوده، از طریق اندونزی به ایران وارد کرده است.

این هواپیما اوایل ماه اوت سال جاری میلادی (برابر با اواسط مرداد) وارد فرودگاه مهرآباد شده اما هنوز در پروازها به کار گرفته نشده است.

بر اساس گزارش ch aviation، این جت دهمین ایرباس ای۳۴۰ است که ناوگان هوایی ماهان ایر در اختیار می‌گیرد و آن را به دومین اپراتور بزرگ جهانی استفاده کننده از این نوع ایرباس پس از لوفت‌هانزا تبدیل می‌کند.

موسسه خیریه «مولی‌الموحدین علی‌ ابن‌ ابیطالب استان کرمان» مالک شرکت ماهان است. حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران سازندگی و از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی، ‌این شرکت را تاسیس کرده است.

شرکت هواپیمایی ماهان در ظاهر مالکیت خصوصی دارد اما به دلیل ارتباط نزدیکش با نیروی قدس سپاه پاسداران، در فهرست شرکت‌های تحریم شده از سوی غرب قرار گرفته است.

آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی شرکت ماهان را به اتهام «کمک به سپاه پاسداران در انتقال مخفیانه سلاح و نیرو به مناطق مختلف از جمله سوریه» تحریم کرد.

خرداد ماه سال ۱۳۹۹، امیر اسداللهی، ‌یک خلبان شرکت ماهان، ‌خاطره‌ای از بازرسی هواپیمای این شرکت در بغداد هنگام سفر قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس به سوریه همراه با «بار ممنوعه» روایت کرد.

او ‌ گفت سلیمانی هنگام بازرسی این هواپیما در فرودگاه بغداد لباس مهندس پرواز پوشیده و در کابین خلبان مخفی شده است.

بر اساس اظهارات این خلبان، هواپیمای او در سال ۹۲ قاسم سلیمانی را همراه ‌۲۰۰ مسافر و هفت تن «بار ممنوعه» به سمت دمشق حمل می‌کرده که در فرودگاه بغداد از او خواسته شده فرود بیاید.

در این روایت ادعا شده است ‌تعدادی از نیروهای آمریکایی و عراقی داخل هواپیما را بازرسی می‌کنند که هنگام بازرسی بارها، خلبان به یکی از نیروها به دلار رشوه می‌دهد و او هم از بازرسی منصرف می‌شود.

این خاطره در وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شده است.

درباره خرید ایرباس توسط ماهان ایر اما اواسط خرداد امسال، منابع اطلاعاتی هلند این معامله را گزارش کرده و فاش کرده بودند هواپیماهای فروخته شده به ماهان ایر متعلق به نیروی هوافضای ارتش فرانسه است.

بهمن سال گذشته نیز روزنامه اعتماد از خرید چهار فروند هواپیمای ایرباس ای۳۴۰ از سوی شرکت هواپیمایی ماهان خبر داد و نوشت که این شرکت درباره مبلغ خرید این هواپیماها توضیحی نداده که «البته با توجه به وضع تحریم‌های شدید بر صنعت هوانوردی ایران، این موضوع چندان هم عجیب نیست».

همان زمان و در حالی که سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی از ورود چهار هواپیمای ایرباس به ایران خبر داد، رسانه‌های هوانوردی نوشتند این هواپیماها که به شکل «مرموز» ناپدید شده‌ بودند، از هواپیماهای از رده خارج خطوط هوایی ترکیه در سال ۲۰۱۹ بوده‌اند که پس از چند بار تغییر مجوز پروازی به تهران رسیده‌اند.

درباره شیوه خریداری این هواپیماها که عمدتا فرسوده و از رده خارج شده هستند نیز اعتماد به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود به دلیل تحریم‌ها، مذاکرات خرید هواپیماها به‌طور مستقیم با طرف‌های ایرانی انجام نمی‌شود.

با این‌ حال در سال‌های گذشته برخی شرکت‌های اروپایی و آمریکایی به دلیل فروش هواپیما به ماهان ایر «تحریم» و از دریافت امتیازات تجاری دولت‌های متبوع خود محروم شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.