یک کشته و چند زخمی پس از تیراندازی ماموران حکومت به کولبران در نوار مرزی نوسود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۷

جسد یک کولبر ۳۹ ساله به نام آسو کریمی در منطقه مرزی شوشمی شهر نوسود استان کرمانشاه پیدا شده. گفته می‌شود او یکی از چند کولبری بود که پیش‌تر با تیراندازی مستقیم ماموران جمهوری اسلامی مجروح شده بودند.

به گزارش کولبرنیوز، این کولبر ساکن پاوه در شامگاه یکشنبه ١۵ مرداد از ناحیه سر زخمی شد و جسدش پس از نزدیک به ١٩ ساعت پیدا شد و ۹ کولبر دیگر هم «به شدت زخمی» شده‌اند.

هویت شش تن از این کولبران زخمی با اسامی، احسان رسولی اهل پاوه، سلام ویسی، میلاد بازانی، نیما اعظمی و هوشیار بازانی، اهل جوانرود، و فرشاد (با نام خانوادگی نامشخص) اهل ثلاث‌ باباجانی، منتشر شده.

به گزارش سازمان حقوق‌بشری هه‌نگاو، جمعی از فعالان مدنی و کولبران در پاوه اعلام کرده‌اند که ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد، به نشانه اعتراض به کشتار کولبران به دست ماموران جمهوری اسلامی، مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

گفته می‌شود، یکی از این کولبران، احسان رسولی، از ناحیه قفسه سینه زخمی و در اتاق عمل بیمارستان قدس پاوه مورد عمل جراحی قرار گرفته و اکثر مجروحان دیگر از ناحیه سر، پشت، دست و پا زخمی شده‌ و حالی برخی از آنان نامساعد گزارش شده است.

یک کولبر ۶۵ ساله اهل سقز به نام حسن توفیق‌زاده (معروف به حسن عراقی) هم روز چهارم مرداد با تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ ‌مرزی در نوار مرزی بسطام سقز کشته شد.

چهار روز پیش از آن نیز گزارش شده بود سه کولبر ١٧ ساله به نام‌های پارسا، نیما رحیمی و سروش ابراهیمی، در پی تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی در نوار مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه، به شدت زخمی شدند.

بر اساس آماری که کولبر‌نیوز منتشر کرده است، در شش ماه نخست سال ٢٠٢٣ میلادی، مجموعا ٦١ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه «بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی رژیم، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد» کشته یا زخمی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
هنر ایستادگی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.