خشم حکومت از همراهی عزاداران محرم با خیزش انقلابی؛ «برخی نوحه‌خوان‌ها دشمن شاد کُن‌ هستند»

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۷

عزاداران عاشورا در سراسر ایران در همراهی با خیزش انقلابی تصنیف‌های اعتراضی خوانده و مردم با پرفورمنس‌های اعتراضی در کنار دسته‌های عزاداری یاد کشته‌شدگان را گرامی داشتند. این امر خشم هواداران حکومت از جمله رییس جامعه مدرسین را در پی داشت و از آنان با عنوان «دشمن شاد‌کُن» یاد کرد.

از سوی دیگر حساب کاربری غزاله چلابی در توییتر که برای گرامی‌داشت یاد این جوان کشته‌ شده در جریان خیزش انقلابی راه‌اندازی شده است، خبر داد برخی از اعضای گروه موزیک تکیه «نیاکی» در آمل بازداشت و احضار شده‌اند.

به گفته این حساب توییتری، اعضای تکیه «نیاکی» آمل که در روز عاشورا با لباس‌های سفید در کنار مزار غزاله چلابی، موزیک «از خون جوانان وطن لاله دمیده» را نواختند و به او ادای احترام کردند، از سوی اداره اطلاعات آمل بازداشت یا به این اداره احضار شده‌اند.

با وجود این برخورد سرکوب‌گرانه، مردم در آمل، شامگاه جمعه ششم مرداد و هم‌زمان با شب عاشورا که به «شام غریبان» شهرت دارد، بر سر مزار محصور شده چلابی رفته و زنان، آواز «به سوی تو» از داریوش رفیعی را همخوانی کردند.

در واکنش به عزاداری‌های اعتراضی، هاشم حسینی بوشهری، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به انتقاد از مرثیه‌سرایی برخی مداحان در ایام محرم پرداخت و گفت این نوحه‌خوان‌ها و سینه‌زن‌ها «دشمن شادکُن» هستند.

به گفته این روحانی طرفدار حکومت، چنین عزادارانی در مسیری سینه‌زنی می‌کنند که «رادیوها و رسانه‌های بیگانه حرف و شعارشان را پخش کنند».

به نظر می‌رسد اشاره او به مداحی‌های انتقادی هیات‌های مردمی و عمدتا مستقر در شهر یزد است که در سال‌های گذشته اشعاری متفاوت را بر تکیه بر ظلم و ستم حاکم و با محوریت انتقاد از جمهوری اسلامی برای نوحه‌های خود انتخاب کرده‌اند.

احسان عابدی، مدیرکل ارشاد یزد نیز در اینستاگرام خود به انتقاد از این نوع عزاداری‌های مردمی پرداخت و آن را «تحریف» محرم از سوی «شیطان و یارانش» توصیف کرد.

در روزهای گذشته ویدیوهایی به ایران‌اینترنشنال رسیده است که نشان می‌دهند در برخی شهرها از جمله یزد و اصفهان دسته‌های عزاداری و مداحان تصنیف اعتراضی «از خون جوانان وطن لاله دمیده» را خوانده‌اند.

ویدیوهای رسیده نشان می‌دهند عزاداران هیات بعثت یزد، روز جمعه ششم مرداد ماه و همزمان با ظهر عاشورا، در مسجد حظیره و کوچه فرمانداری شهر، تصنیف «از خون جوانان وطن لاله دمیده» ساخته عارف قزوینی را همخوانی کردند.

عزاداران در آمل، روز عاشورا با لباس سفید بر مزار محصورشده غزاله چلابی رفته و به او ادای احترام کردند. ویدیوی دریافت‌شده نشان می‌دهد ششم مرداد مصادف با دهم محرم، فاطمه مجتبایی، مادر غزاله چلابی، همراه با دسته‌های عزاداری که برای ادای احترام مقابل مزار محصور‌شده فرزندش رفته بودند، بدون حجاب اجباری عزاداری کرد.

مادر غزاله چلابی در واکنش به دیوارکشی اطراف مزار دخترش با انتشار تصویری از گل‌باران آن از سوی شهروندان نوشت: «حتی اگر دیوار برلین باشه باز مردم کم نمیارن. چشم‌هاتون رو باز کنید ببینید و از حسرت و حسادت بمیرید آنها در قلب مردم حک شده‌اند.»

تصاویری منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز نشان می‌دهد برخی شهروندان در کنار دسته‌ها و مراسم‌ عزاداری در بعضی شهرها، به نشان اعتراض به سرکوب و کشتار حکومت، با نماد خدانور لجه‌ای، معترض اعدام‌شده پس از جمعه خونین زاهدان، دست و پای خود را به میله‌هایی بسته‌اند.

در طول دهه محرم ویدیوهای بسیاری از پخش نذری برای کشته‌شدگان خیزش انقلابی پخش شد و در مراسم «شام غریبان» نیز تصاویر فراوانی از روشن کردن شمع بر مزار معترضان کشته شده منتشر شد.

تصویر منتشرشده از بروجرد نشان می‌دهد در جریان مراسم ماه «محرم» یک جوان در پرفورمنسی ابتکاری با به‌کارگیری شیوه‌ای متفاوت و نصب عباراتی از جمله «مسئول بی‌کفایت»، «اختلاسگر بیت‌المال»، «مفسد اقتصادی» و «آقازاده رانت‌خوار» روی علائم عزاداری، علیه جمهوری اسلامی اعتراض کرده است.

در همین حال، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد ماموران امنیتی حیدر قبادی، شهروندی که در کرمانشاه نوحه‌های اعتراضی می‌خواند، را چهارشنبه در حین نوحه‌خوانی در یک مراسم مذهبی بازداشت کردند. طبق این گزارش، او پس از یک روز با ارائه تعهد کتبی آزاد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها