دونالد ترامپ از صدور کیفرخواست علیه خود در ارتباط با نگهداری اسناد محرمانه خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

دونالد ترامپ در صفحه خود در شبکه اجتماعی تروث نوشت که «دولت فاسد بایدن» به وکیلان او اطلاع داده که در ارتباط با نگهداری اسناد محرمانه برای او کیفرخواست صادر شده و سه‌شنبه هفته آینده برای تفهیم اتهام به دادگاهی در میامی احضار شده است.

ترامپ گفت این در حالی است که بایدن ۱۸۵۰ جعبه از این اسناد را در نقاط مختلف آمریکا، از جمله در پارکینگ خانه خود در ایالت دلاور، بدون هیچ امنیتی نگهداری می‌کند.

جان رالی، وکیل ترامپ گفت: «در کیفرخواستی که برای رییس‌جمهوری پیشین آمریکا صادر شده، هفت فقره اتهام جزایی علیه او مطرح شده است.»

از سوی دیگر منابع آگاه به نیویورک تایمز گفتند: «در کیفرخواستی که علیه ترامپ صادر شده، او به نقض قانون ضدجاسوسی آمریکا از طریق نگهداری عامدانه اسرار محرمانه ملی، ارائه اظهارات کذب و توطئه برای جلوگیری از اجرای عدالت متهم شده است.»

کوین مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، صدور کیفرخواست علیه دونالد ترامپ را «روزی تاریک» برای آمریکا و «تبدیل گستاخانه قدرت به سلاح» خواند و بر حمایت خود از ترامپ تاکید کرد.

او گفت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا عوامل این تصمیم را پاسخگو خواهند کرد.

این اتهام که از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده مطرح شده، در بحبوحه مبارزات انتخاباتی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکاست.

یک شکایت کیفری دیگر علیه ترامپ هم قرار است در ماه مارس سال آینده آغاز شود.

ترامپ در شبکه اجتماعی تروث تاکید کرد که: «من بی گناه هستم.»

سخنگوی دادستان ویژه مسوول تحقیقات هنوز در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

کیفرخواست علیه ترامپ همچنان مهر و موم است و خود ترامپ هنوز رسما محتوای آن را ندیده است.

سال گذشته حدود ۱۳ هزار سند به وسیله بازرسان از خانه ترامپ در فلوریدا در مارآ لاگو کشف و ضبط شد که حدود ۱۰۰ مورد از این اسناد به عنوان «محرمانه» طبقه‌بندی شده بودند.

چندی پیش شبکه سی‌ان‌ان به نقل از چند منبع آگاه گزارش داد دادستان‌های فدرال آمریکا یک فایل صوتی از ترامپ مربوط به سال ۲۰۲۱ دریافت کرده‌اند که او در آن اذعان می‌کند یک سند محرمانه پنتاگون را درباره حمله احتمالی به ایران نگه داشته است.

در مقابل، سخنگوی کارزار انتخاباتی ترامپ گفت اطلاعات افشا شده با هدف ایجاد تنش در اطرف او منتشر شده‌اند و هشدار داد با این اقدامات پول مالیات‌دهندگان آمریکایی صرف پیگیری اهداف دموکرات‌ها می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها