ادامه واکنش‌ها به مواضع اخیر محمدجواد ظریف؛ حمله روزنامه جوان و حمایت کانال تلگرامی روحانی

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

یادداشت اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در اینستاگرام و اظهاراتش در کلاب‌هاوس، واکنش‌هایی در طبقه حاکم و افکار عمومی به دنبال داشته است. کانال تلگرامی حسن روحانی با بازنشر جمله‌ای از رییس‌جمهوری پیشین جمهوری اسلامی، حمایت او از ظریف را بازتاب داد.

ساعاتی پس از اظهارات ظریف در کلاب‌هاوس درباره برجام، کانال تلگرامی حسن روحانی، رییس‌جمهوری پیشین جمهوری اسلامی نقل قولی از او را بازنشر کرد.

بر اساس گزارش این کانال تلگرامی، روحانی پیشتر درباره وزیر امور خارجه دولت خود گفته بود: «شهادت می‌دهم ظریف، رسول امین نظام بوده و هست.»

اما روزنامه جوان، یکی از رسانه‌های سپاه پاسداران، در یادداشتی با عنوان «معکوس رفته‌اید آقای ظریف!» نوشت که یادداشت اخیر وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی «یک حرف اصلی داشت که لابد دفاع از عملکرد سال‌های وزارت خودشان است».

این روزنامه درباره این جمله از ظریف که نوشته بود «باید به‌قدر امکانات، آرزو کرد»، افزود که ظریف «واژه‌هایی که نزد هیچ صاحب خردی، معنای مشخص و مصداق مشخص ندارد و جای بحث و جدل فراوان باقی می‌گذارد»، به کار برده است.

روزنامه جوان همچنین به سیاستمداران نزدیک به ظریف حمله کرد و نوشت: «همراهان [ظریف] بعدا یا به جرم اختلاس بیت‌المال به زندان رفتند یا به جرم جاسوسی اعدام شدند».

این رسانه سپاه مدعی شد: «تاریخ ملت‌ها را امید و آرمان‌خواهی ساخته است نه آرزو‌ کردن به‌قدر امکانات، آن‌ هم با چرتکه پروفسور. غربی‌ها به‌شدت ریسک‌پذیر و آرمان‌خواه هستند، چطور از دل همان فرهنگ غرب، می‌توان نه ریسک‌پذیر بود و نه آرمان‌خواه درآمد؟!»

پیشتر روزنامه‌های کیهان و ایران نیز در مقاله‌هایی به ظریف حمله کرده و نوشته بودند وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی برای دفاع از عملکرد خود به «تحسین» قرارداد ترکمانچای پرداخته است.

ظریف در یادداشت خود نوشت برای پیشگیری از ترکمانچای‌ها باید «انتخاب کنیم» که آرزوهایمان را در چارچوب امکانات دنبال کنیم.

کیهان اما با حمله به او، نوشت ظریف که سال ۹۷ از قیاس برجام با عهدنامه ننگین ترکمانچای از سوی منتقدان «برآشفته» بود، پنج سال بعد با این پیش‌فرض که «برجام در واگذاری امتیازات به دشمن شبیه آن قرارداد بوده» به «تحسین» ترکمانچای پرداخته تا «فجایع برجام را توجیه کند».

وزیر امور خارجه دولت روحانی اما در سخنانی در کلاب‌هاوس گفت که دونالد ترامپ در زمان ریاست‌جمهوری خود از او برای دیدار در کاخ سفید دعوت کرده اما مقامات جمهوری اسلامی اجازه این دیدار را ندادند.

ظریف گفت: «یکی از سناتورهای نزدیک به ترامپ در به نیویورک نزد من آمد و گفت ترامپ برای حضور در کاخ سفید از من دعوت کرده است. این پیام را به تهران منتقل کردم و گفتم در صورت موفق نشدن، مجازات را می‌پذیرم اما پیام به رده‌های عالی نرسید و در سطوح پایین رد شد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
جهان‌نما
امروز

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.