سرکوب دانشجویان ادامه دارد؛ احضار ده‌ها دانشجوی دانشگاه علم و صنعت به دلیل «پوشش نامناسب»

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

شورای صنفی دانشجویان ایران از افزایش فشار بر دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران و تلاش برای سرکوب آنان خبر داد. بر اساس اعلام این نهاد صنفی، تعداد زیادی از دانشجویان به دلیل آنچه «پوشش نامناسب» خوانده شده است، از سوی کمیته انضباطی یا حتی روسای دانشکده‌ها «احضار» شده‌اند.

این تشکل صنفی شامگاه ۱۵ خرداد به نقل از دانشجویان علم و صنعت نوشت که تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل آنچه «پوشش نامناسب» خوانده می‌شود، از سوی کمیته انضباطی و تعدادی دیگر هم از سوی روسای دانشکده‌ها احضار شده‌اند.

علاوه بر احضار، دانشجویان هنگام قدم زدن در محوطه دانشگاه نیز، هم از سوی «گشت‌های حراست» و هر کسی «اعم از استاد و دانشجو» به بهانه پوشش مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

به گفته شورای صنفی دانشجویان ایران، «تجاوز به زیست دانشجویان تا خوابگاه» هم کشیده شده و به‌ عنوان نمونه، یک دانشجو به‌خاطر «سیگار کشیدن» از ورود به خوابگاه منع شده ‌است.

در خوابگاه‌های دختران سخت‌گیری‌های پوشش شدت بیشتری دارد به‌ طوری‌ که تعدادی از دانشجویان به دلیل «تاخیر در بازگشت به خوابگاه در ساعت مقرر» به کمیته انضباطی احضار شده‌اند.

افزایش سرکوب دانشجویان علم و صنعت در شرایطی است که دانشگاه حق داشتن «نهاد شورای صنفی» را از چهار سال پیش تاکنون از دانشجویان گرفته و در مسیر تشکیل آن سنگ‌انداری می‌کند.

بر همین اساس در سال جاری هم برخلاف آیین‌نامه‌ شوراهای صنفی دانشجویی و با وجود پیگیری دانشجویان برای انتخاباتی که می‌بایست در اردیبهشت برگزار شود، هیچ اقدامی انجام نشد.

به گفته شورای صنفی دانشجویان ایران، «مسوولان دانشگاه به خوبی می‌دانند وجود نمایندگان دانشجویی از اقدامات خودسرانه‌ و ظالمانه آنان جلوگیری می‌کند».

هم‌زمان با افزایش فشار و سرکوب دانشجویان اما ۱۱ تن از اساتید دانشگاه علم و صنعت هم به دلیل امضای بیانیه‌ای در اعتراض به مسموم‌سازی سریالی مدارس و با شکایت رییس دانشگاه، به هیات انتظامی علم و صنعت احضار شدند.

این تشکل صنفی هفته گذشته نیز از احضار و سرکوب دانشجویان دانشگاه «بهشتی» پس از تجمع ۳۰ اردیبهشت خبر داده و گفته بود دانشجویی به نام محمدنوید بادامی بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، از اوایل خرداد سال جاری، شماری از دانشجویان به صورت تلفنی به دفتر پیگیری احضار شده‌اند اما آن‌ها پس از اینکه گفته‌اند احضار تلفنی «غیرقانونی» است، از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند.

علاوه بر دانشگاه‌های علم و صنعت و بهشتی، فشار و تهدید علیه دانشجویان معترض دیگر دانشگاه‌های کشور هم ادامه دارد و در چند هفته گذشته، گزارش‌هایی درباره تعلیق، ممنوع‌الورودی و احضار دانشجویان منتشر شده است.

اقدام غیر‌قانونی حراست دانشگاه هنر در ممنوع‌الورود کردن ۴۰‌ نفر از دانشجویان دختر به این دانشگاه، احضار محمدمهدی وثوقیان، دانشجوی عضو شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به کمیته انضباطی به دلیل «داشتن موی بلند و انداختن گوشواره در خوابگاه»، صدور احکام تبعید و محرومیت از تحصیل برای هشت دانشجوی علوم پزشکی تبریز و ...، بخشی از اقدامات سرکوبگرانه‌ای است که در هفته‌های گذشته علیه دانشجویان انجام شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها