یک مقام اسرائیلی: توافق موقت احتمالی با تهران بر اورانیوم غنی‌شده در ایران اثری نمی‌گذارد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

در حالی که ذخایر اورانیوم غنی‌ شده در ایران در حال افزایش است، گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، با اعلام این که تلاش‌هایی برای امضای یک توافق اتمی موقت با ایران در جریان است، هشدار داد که چنین توافق احتمالی‌ای، «به اورانیوم غنی‌شده در ایران دست نمی‌زند».

این در حالی است که بر اساس آمار اخیر ارائه شده از سوی رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تازه‌ترین گزارشش به شورای حکام آژانس، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه ماهه گذاشته به میزان یک‌چهارم افزایش یافته است.

همچنین طبق گزارش‌ها، ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران با غلظت ۶۰ درصد همچنان در حال افزایش است و در حال حاضر این ذخایر تقریبا برای ساخت دو بمب اتم کافی است.

بر اساس یکی از گزارش‌های آژانس، ایران در حال حاضر ۱۱۴/۱ کیلوگرم اورانیوم غنی‌ شده با غلظت ۶۰ درصد به صورت اورانیوم هگزافلوراید (UF6) در اختیار دارد که این میزان نسبت به سه ماهه قبلی ۲۶/۶ کیلوگرم افزایش نشان می‌دهد و غلظت آن را به راحتی می‌توان افزایش داد.

اردان در کنفرانس سالانه روزنامه جروزالم پست گفت که چنین قراردادی برنامه اتمی ایران را با وقفه روبه‌رو می‌کند اما به اورانیوم غنی‌شده در ایران دست نمی‌زند و تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی را نیز به عقب نمی‌راند.

به گفته او، در برابر این وقفه، تهران خواهد توانست از مزایای مالی بهره‌مند شود.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل هشدار داد که جامعه جهانی «کاملا» در زمینه متوقف کردن حرکت ایران به سوی کشوری در آستانه ساخت سلاح اتمی شکست خورده است.

اردان گفت که رخدادهای یک سال گذشته همه نگرانی‌های اسرائیل را ثابت کرده و ایران در زمینه اتمی از همه خطوط قرمز عبور کرده است.

این مقام اسرائیلی ادامه داد که در یک سال گذشته همه تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی تنها مربوط به موضوع اوکراین بوده و از این موضوع ابراز تاسف کرد که جامعه جهانی درباره تحریم هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی صحبت نمی‌کند.

این اظهارات در حالی است که مذاکرات هسته‌ای ایران از سال گذشته متوقف شده و پیشتر مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند احیای برجام در دستور کار کاخ سفید نیست.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل همچنین جمهوری اسلامی را رژیمی «سرکش و بی‌رحم» خواند و گفت که تنها راه متوقف کردن آن، وجود یک گزینه نظامی باورپذیر است.

او تاکید کرد: «خبر خوب این است که ما در حال توسعه دادن چنین توانایی‌های نظامی‌ای به منظور متوقف کردن ایران در صورت نیاز هستیم.»

در جریان همین کنفرانس، بنی گنتس، وزیر دفاع پیشین اسرائیل نیز گفت که «ساعت ۱۱» در زمینه متوقف کردن یک ایران اتمی فرا رسیده است.

او گفت اگر نیاز باشد اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران حمله کند، «همه اسرائیل» از چنین حمله‌ای حمایت خواهد کرد.

او بار دیگر تاکید کرد یک ایران اتمی تهدیدی برای همه منطقه و جهان است و نه فقط تهدیدی برای اسرائیل.

گنتس گفت که نفوذ ایران در ونزوئلا یا صحرای غربی هیچ ارتباطی با خاورمیانه ندارد.

به گفته او، در سال‌های اخیر شهروندان سعودی بیشتری به وسیله نیروهای نیابتی ایران کشته شده‌اند تا شهروندان اسرائیلی.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها