رافائل گروسی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه ماه گذشته به میزان یک‌چهارم بیشتر شده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تازه‌ترین گزارش خود به شورای حکام آژانس اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه ماهه گذاشته به میزان یک‌چهارم افزایش یافته است.

گروسی روز دوشنبه پانزدهم خرداد در گزارش خود به شورای حکام آژانس که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تنظیم شده، اعلام کرد که آژانس از دو سال و سه ماه پیش تاکنون قادر به انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی منطبق با برجام نبوده است.

او همچنین گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در سه ماه گذشته بیش از یک چهارم افزایش یافته که این ذخایر شامل اورانیوم با غنای ۲۰ درصد به حدود ۵۰۰ کیلوگرم و دخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد به میزان ۱۰۰ کیلوگرم است.

او به پیشرفت‌هایی که به تازگی و پس از اجرای یک بیانیه مشترک میان تهران و آژانس به دست آمده اشاره کرد و گفت که این پیشرفت‌ها به اندازه‌ای نبوده که او پیشتر امید داشته است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران درباره دلیل احتمالی وجود آثار اورانیوم در سایت مریوان در آباده به آژانس توضیح داده اما هنوز بررسی درباره منشا وجود اورانیوم در سایت مریوان ادامه دارد.

او گفت: «یادآور می‌شوم ارزیابی ما برای این مکان همچنان پابرجاست و تکرار می‌کنم که مسایل پادمانی باقی‌مانده ناشی از تعهدات ایران ذیل توافقنامه پادمان جامع بین ایران و آژانس است و همچنان باید حل و فصل شود تا آژانس در موقعیتی باشد که بتواند صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند.»

پیشتر رویترز با استناد به دو گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد جمهوری اسلامی تقریبا برای ساخت دو بمب اتم به میزان کافی ذخیره اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۶۰ درصد دارد. طبق این گزارش‌ها، ایران همچنین ۲۳ برابر بیش از مقدار مجاز در برجام، اورانیوم غنی‌شده ذخیره کرده است.

به گزارش رویترز، این گزارش‌های محرمانه فصلی آژانس چهارشنبه گذشته به کشورهای عضو ارائه شدند.

طبق یکی از این گزارش‌ها، ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران با غلظت ۶۰ درصد همچنان در حال افزایش است و در حال حاضر این ذخایر تقریبا برای ساخت دو بمب اتم کافی است.

بر اساس یکی از گزارش‌های آژانس، ایران در حال حاضر ۱۱۴/۱ کیلوگرم اورانیوم غنی‌ شده با غلظت ۶۰ درصد به صورت اورانیوم هگزافلوراید (UF6) در اختیار دارد که این میزان نسبت به سه ماهه قبلی ۲۶/۶ کیلوگرم افزایش نشان می‌دهد و غلظت آن را به راحتی می‌توان افزایش داد.

رویترز گزارش داد که طبق نظر آژانس، حدود ۴۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت ۶۰ درصد، «مقداری چشمگیر» است که به منزله «مقدار نسبتا کافی مواد هسته‌ای است که احتمال ساختن سلاح هسته‌ای با آن را نمی‌توان مردود دانست.»

روز شنبه، بنیامین نتانیاهو در جلسه کابینه اسرائیل گفت: «ایران همچنان به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دروغ می‌گوید و اقناع آژانس در برابر فشارهای ایران لکه ننگی بر دامن این نهاد است.»

او پیش از این هم گفته بود: «پنج سال پیش اطلاعات آرشیو سری ایران را به اشتراک گذاشتیم که نشان می‌داد برنامه اتمی‌ ایران اهداف نظامی دارد. از آن زمان بهانه‌های ایران درباره وجود مواد اتمی در اماکن ممنوعه نه تنها قابل اعتماد نیستند بلکه از نظر فنی نیز امکان‌پذیر نیستند.»

قبل از آن، یک دیپلمات اروپایی با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حل و فصل شدن موضوع مورد اختلاف با ایران، به تایمز اسرائیل گفته بود طرف‌ها در آستانه بازگشت به برجام یا توافق دیگری نیستند اما احتمالا می‌تواند آغاز رایزنی و روند کاهش تنش‌ها باشد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل بسته شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذرات اورانیوم مشکوک در سایت‌های ایران را محکوم کرد و گفت که این اقدام می‌تواند «عواقبی بسیار خطرناک» داشته باشد.

کاخ سفید در ماه‌های اخیر بارها اعلام کرده که مذکرات احیای برجام در دستور کارش قرار ندارد اما مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی هستند همچنان به دنبال احیای برجام‌اند.

با وجود این، جاوید قربان اوغلی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با وب‌سایت انتخاب گفت: «به دلیل شعار‌های غیرمنطقی که تصور می‌کردند چیزی به دست می‌آورند، فرصت احیای برجام از دست رفت.»

او افزود: «آقایان برجام را آبروریزی می‌دانستند اما الان به دنبال زنده کردن این توافق هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها