حمله خامنه‌ای به دیدارهای مخالفان جمهوری اسلامی با مقامات غربی و «اوباش» خواندن معترضان

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بار دیگر خیزش انقلابی مردم ایران را به «اتاق‌های فکری» کشورهای غربی نسبت داد و با حمله به چهره‌های سرشناس مخالفان گفت مقامات ارشد کشورهای غربی با مخالفان حکومت «عکس یادگاری گرفتند» و «فکر می‌کردند کار جمهوری اسلامی تمام شده است».

خامنه‌ای در مراسم در سی‌وچهارمین سالگرد فوت روح‌الله خمینی گفت: «در خارج برخی سیاستمداران سطوح بالای دولتی با دشمنان (مخالفان حکومت) عکس یادگاری گرفتند. طراحی آنان طوری بود که فکر می‌کردند کار جمهوری اسلامی تمام شده است. احمق‌ها باز هم اشتباه کردند.»

در جریان خیزش انقلابی مردم ایران مقامات ارشد کشورهای غربی با چهره‌های شاخص اپوزیسیون جمهوری اسلامی دیدار کردند.

در یکی از جدیدترین موارد، شاهزاده رضا پهلوی در فروردین ماه به اسرائیل سفر کرد. او همچنین در جمع گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا و همچنین پارلمان ایتالیا سخنرانی و با تعدادی از سیاستمداران اروپایی دیدار کرد.

مسیح علی‌نژاد، شیما بابایی و لادن برومند نیز در آبان ماه با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، دیدار کردند. مکرون پس از این دیدار در یک سخنرانی خیزش سراسری مردم ایران را «انقلاب» خواند.

علی‌نژاد در اسفند ماه نیز با مارک روته، نخست‌وزیر هلند، دیدار کرد. نخست‌وزیر هلند پس از این دیدار به ایران‌اینترنشنال گفت دولت هلند به طور قاطع به دنبال قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

شیرین عبادی نیز روز ۲۴ اسفند در سخنرانی در پارلمان اروپا خواستار حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شد.

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با حمله به رسانه‌ها و پوشش آزاد و وسیع آنها از خیزش انقلابی گفت: «طراحی اغتشاشات پاییز گذشته در اتاق‌های فکر غربی انجام گرفت. پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و رسانه‌ای وسیع هم به وسیله دستگاه‌های امنیتی غربی انجام شد.»

او اضافه کرد: «پادویی اغتشاشات به وسیله تعدادی عناصر خائن در خارج که پشت به وطن کرده بودند انجام شد. یک عده هم در داخل پیاده نظام اینها بودند که تعدادی معدودی از آنها مغرض، تعداد بیشتری غافل و احساساتی و جمعی هم اراذل و اوباش اغتشاش بودند.»

خامنه‌ای همچنین با زدن اتهام به رسانه‌ها گفت: «رسانه‌های خارجی بی‌رودربایستی حرکت مسلحانه داخل ایران، شعار تجزیه‌طلبی، شیوه ساخت مواد آتش‌زا را ترویج و تبلیغ می‌کردند.»

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی‌های پیشین نیز خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی را به آمریکا و اسرائیل نسبت داده بود.

او در سخنرانی‌های مختلف خود این اعتراضات را «امری حضیض» توصیف کرده و همچنین گفته بود که معترضان «بسیار حقیرتر از آن هستند که بتوانند به نظام آسیب بزنند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها