سه زندانی اروپایی دیگر در چارچوب قرارداد مبادله با اسدالله اسدی از ایران آزاد شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

سخنگوی دولت بلژیک خبر داد دو شهروند ایرانی-اتریشی و یک دانمارکی زندانی در ایران در چارچوب قرارداد اخیر مبادله زندانیان با بلژیک آزاد شدند. وزارت امور خارجه اتریش هم از «کامران قادری» و «مسعود مصاحب» به‌عنوان شهروندان دوتابعیتی خود نام برد که با میانجی‌گری عمان آزاد شده‌اند.

سخنگوی دولت بلژیک روز جمعه ۱۲ خرداد به رویترز گفت که جمهوری اسلامی، سه شهروند اروپایی دیگر را در ازای اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم به تروریسم و به‌عنوان بخشی از مبادله زندانیان آزاد کرده است.

یک هفته پس از آن که اولیویه واندکاستیل، امدادگر بلژیکی با این مبادله به کشورش برگشت، یک تبعه دانمارکی و دو شهروند دوتابعیتی اتریشی-ایرانی نیز جمعه آزاد شدند.

در بیانیه دولت بلژیک آمده که این تبعه دانمارکی در نوامبر سال میلادی گذشته (آبان سال ۱۴۰۱) در ارتباط با «تظاهرات اعتراضی مرتبط با حقوق زنان» در ایران بازداشت شده بود.

بر اساس این بیانیه، کامران قادری و مسعود مصاحب هم در ماه ژانویه سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ دستگیر و زندانی شده بودند.

الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک از عمان برای میانجی‌گری در انجام این مبادله تشکر کرد و در توییتی نوشت: «ما به دفاع از آزادی و رفتار انسانی با تمام اروپایی‌ها که به ناحق در ایران محبوس‌اند، ادامه می‌دهیم.»

الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، هم با صدور بیانیه‌ای درباره این مبادله نوشت: «از اینکه بالاخره می‌توانیم کامران قادری و مسعود مصاحب را پس از سال‌ها حبس در ایران به اتریش بازگردانیم، بسیار آسوده‌خاطر شده‌ام.»

صدراعظم اتریش نیز ضمن قدردانی از وزیر خارجه کشورش و نخست‌وزیر بلژیک نوشت: «پس از تلاش‌های دیپلماتیک فشرده موفق شدیم که دو شهروند اتریشی را از زندان ایران آزاد کرده و به خانه بازگردانیم.»

بر اساس گزارش رویترز، این سه شهروند اروپایی پس از توقف در عمان برای انجام آزمایشات پزشکی، به فرودگاه نظامی بلژیک در ملزبروک منتقل خواهند شد.

جمعه گذشته، پنجم خرداد، پس از اعلام وزارت امور خارجه عمان مبنی بر تبادل زندانی میان بلژیک و ایران، این دو کشور از آزادی الیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی و اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به تروریسم و زندانی در بلژیک خبر دادند.

وندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران به زندان طولانی مدت محکوم شد، بهمن ۱۴۰۰ در ایران بازداشت شد. او مدتی به عنوان مدیر برنامه «شورای پناهندگان» که یک نهاد نروژی است، در ایران کار کرده بود.

وندکاستیل روز گذشته (پنج‌شنبه) در اولین پیام رسمی خود از تمامی حامیانش در بلژیک و نقاط دیگر جهان که در طول ۴۵۵ روز بازداشتش از او حمایت کردند، تشکر کرد و گفت ۱۳ ماه از ۱۵ ماه حبس خود در ایران را در انفرادی بوده است.

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، تیر ماه سال ۹۷ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه بازداشت و در بهمن ۹۹ در دادگاه بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

او در دادگاه حاضر نشد و پس از صدور این حکم هم درخواست تجدیدنظر نکرد.

پیش از این، احتمال آزادی اسدی موجی از خشم و اعتراض را در میان مخالفان جمهوری اسلامی برانگیخته بود و همچنین در میان سیاستمداران غربی نیز این موضوع واکنش داشت. به‌طوری‌که سال گذشته، ۲۱ وزیر پیشین اروپایی از کشورهای مختلف این قاره در نامه مشترکی به نخست‌وزیر بلژیک نسبت به احتمال انتقال اسدالله اسدی به ایران هشدار دادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها