حمله‌های موشکی مرگ‌بار روسیه به کی‌یف پیش از حضور زلنسکی در جمع رهبران کشورهای اروپایی

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

روسیه بامداد پنج‌شنبه و ساعاتی پیش از حضور ولودیمیر زلنسکی در میان رهبران اروپایی، یک حمله هوایی دیگر به کی‌یف انجام داد. مقامات اوکراین اعلام کردند یک دختر، مادرش و یک زن دیگر در این حمله موشکی روسیه به پایتخت کشور کشته شدند.

به گفته مقامات اوکراینی، پدافند ضد‌هوایی ۱۰ موشک روسی که شهر کی‌یف را هدف قرار داده بودند، منهدم کرد اما فرو‌ریختن آوارها در نزدیکی یک کلینیک کودکان منجر به کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ۱۶ نفر دیگر شد.

وزیر کشور اوکراین اعلام کرد این سه نفر در تلاش برای رفتن به یک پناهگاه بودند اما پناهگاه بسته بود.

او گفت: «سه نفر در کی‌یف جان باختند؛ دو زن و یک دختر ۹ ساله. پناهگاه بسته در زمان جنگ فقط بی‌تفاوتی نیست، یک جنایت است.»

شوهر یکی از قربانیان توضیح داده که معمولا این پناهگاه زیرزمینی قابل دسترسی بوده است اما این بار هیچ‌کس آن را باز نکرده.

اداره نظامی کی‌یف نیز با وجود استقبال از انهدام ۱۰ موشک کروز و بالیستیک، ابراز تاسف کرد که «ریزش آوار باعث خسارات انسانی و تخریب شده است».

روسیه از اوایل ماه می حمله‌های پهپادی و موشکی به کی‌یف را افزایش داده است؛ تاکتیکی که اوکراین آن را محکوم کرده و هدف آن را ایجاد وحشت در مردم غیرنظامی دانسته است.

مسکو اما طبق معمول مدعی است سلاح‌های این کشور همیشه به شکل «موفقیت‌آمیز» اهداف نظامی را هدف قرار می‌دهند.

وزارت دفاع اوکراین روز پنج‌شنبه ۱۱ خرداد اعلام کرد پنتاگون در حال خرید پایانه‌های ارتباطی ماهواره‌ای استارلینک از اسپیس ایکس برای استفاده به وسیله ارتش اوکراین است.

ولودیمر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در نشست سران اروپا در مولداوی از متحدانش خواست تا با تحویل جت‌های جنگنده مدرن و سامانه ضد موشکی پاتریوت از اوکراین حمایت کنند.

الکساندر بورتنیکوف، رییس سازمان امنیت روسیه اما در اعتراض به حضور زلنسکی در مولداوی برای شرکت در اجلاس سران جامعه سیاسی جدید اروپا گفت: «غرب مولداوی را برای مشارکت در درگیری اوکراین تحت فشار قرار می‌دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.