کاهش دور از انتظار نرخ تورم در منطقه یورو؛ تلاش‌ها برای بازگرداندن تورم به ۲ درصد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

پس از ثبت افزایش یک‌باره نرخ تورم در منطقه یورو در ماه آوریل، آمارهای رسمی حاکی از کاهش دور از انتظار نرخ تورم در این منطقه در ماه می است. با این حال، به دلیل این که میزان تورم همچنان بالاست، بانک مرکزی اروپا مایل به کاهش نرخ بهره نیست.

بر اساس برآورد اولیه که روز پنج‌شنبه ۱۱ خرداد از سوی یورواستات منتشر شد، نرخ تورم یک ساله در منطقه یورو پس از رقم هفت درصد در ماه آوریل به ۶/۱ درصد در ماه می کاهش یافت.

این کاهش به دلیل کاهش شدید قیمت انرژی و افزایش نسبتا کم قیمت مواد غذایی است.

تحلیلگران بلومبرگ و فکت‌ست تاکید کردند که انتظار داشتند تورم کاهش یابد اما نرخ ۶/۳ درصد بیشتر از انتظار است.

تورم در منطقه یورو در ماه آوریل اندکی شتاب گرفت و کاهش متوالی نرخ تورم در ماه‌های قبل خود را متوقف کرد.

نرخ تورم در منطقه یورو در اکتبر گذشته رکورد ۱۰/۶ درصد را به ثبت رساند. این رکورد پس از یک سال‌ونیم افزایش بی‌وقفه قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان اروپایی بود که ناشی از همه‌گیری کرونا و سپس جنگ در اوکراین بود.

نرخ تورم قابل قبول در منطقه یورو برای بانک مرکزی اروپا دو درصد است اما این نرخ برای کل سال جاری میلادی، ۵/۸ درصد پیش‌بینی شده است.

برای جلوگیری از افزایش پایدار قیمت‌ها، بانک مرکزی اروپا نرخ‌ بهره خود را به میزان بی‌سابقه‌ای به میزان ۳/۷۵ درصد از ژوییه گذشته افزایش داده است و ناظران انتظار دارند با وجود خطر تضعیف رشد اقتصادی، این نرخ‌ باز هم بیشتر افزایش یابد.

کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اروپا، روز پنج‌شنبه در کنفرانسی در هانوفر آلمان گفت: «با قاطعیت و بدون دلسردی به حرکت رو به جلو ادامه خواهیم داد تا زمانی که شاهد بازگشت تورم به هدف میان‌مدت دو درصدی خود در زمان مناسب باشیم.»

بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی می‌‌کند تورم «قبل از نیمه دوم سال ۲۰۲۵» به دو درصد بازگردد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها