نماینده مجلس: با لایحه حجاب بعید است اتفاق خاصی بیفتد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس گفت در اثر تصویب لایحه حجاب «بعید است اتفاق خاصی بیفتد». وی با اشاره به انتقادها به این لایحه افزود: «اگر قرار است کسی مورد اتهام قرار گیرد، دولت است نه مجلس؛ آقای قالیباف در این مورد واکنش نشان دادند که توپ نباید داخل زمین مجلس باشد.»

این نماینده مجلس بارها تاکید کرد که «نمی‌خواهم بگویم لایحه خوب است یا بد» اما افزود: «تقریبا دائم در آن گفته شده می‌گیریم، می‌بندیم و جریمه می‌کنیم.»

نماینده مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان همچنین به سخنان احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، اشاره کرد و گفت او با اصرار به مجلس برای تصویب نکردن این لایحه توپ را به زمین مجلس انداخته است.

در پی این انتقاد، رشیدی کوچی به دولت ابراهیم رئیسی پیشنهاد کرد «لایحه را پس بگیرند و نقطه نظرات دوستان همراه و هم‌سو مانند آقای علم‌الهدی را حتما مدنظر قرار دهند، بعد بفرستند به مجلس بیاید آن وقت ما بررسی می‌کنیم».

پس از انتشار متن لایحه پیشنهادی قوه قضاییه درباره حجاب که عمده مجازات‌های در نظر گرفته شده در آن برای مخالفان حجاب اجباری «نقدی» است، بسیاری از حامیان حکومت خشمگین شده و گفتند این قانون «بازدارندگی» ندارد و خواستار تشدید مجازات‌هایی چون «حبس»، «محرومیت از خدمات اجتماعی» و البته تاکید بر «حرام سیاسی» شناخته شدن «بی‌حجابی» شدند.

اما رشیدی کوچی شرط اعتماد مردم به حکومت را فعالیت «قوی» در حوزه اقتصاد و معیشت توصیف کرد و گفت کنش‌های اعتراضی جاری در ایران «به تصمیمات حاکمیت بازمی‌گردد».

این در حالی‌ست که با شروع جنبش «زن زندگی آزادی» در پی قتل مهسا امینی از سوی گشت ارشاد، بسیاری از شهروندان، به ویژه زنان و دختران، از پوشش مطلوب حکومت نافرمانی کرده و در معابر عمومی با پوشش اختیاری ظاهر می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها