گزارش سی‌ان‌ان از افزایش محموله‌ها در مسیر دریایی ارسال تسلیحات ایرانی به روسیه

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

سی‌ان‌ان در گزارشی با اشاره به افزایش کشتی‌هایی که در مسیر دریای خزر ردیاب‌های خود را خاموش می‌کنند، به نقل از کارشناسان نوشت که این مسیر برای جابه‌جایی تسلیحاتی که روسیه از ایران خریداری کرده، استفاده می‌شود.

این رسانه خبری آمریکایی روز جمعه پنجم خرداد در گزارشی نوشت که این مسیر دریایی که یک مسیر مستقیم بین ایران و روسیه را فراهم می‌کند، به طور فزاینده‌ای با افزایش حمل و نقل محموله‌ها از جمله انتقال سلاح‌های مشکوک از تهران به مسکو روبه‌رو شده است.

این شبکه به نقل از کارشناسان نوشت که با تعمیق همکاری بین دو کشور ایران و روسیه، مسیر دریای خزر برای جابه‌جا کردن پهپادها، گلوله‌ها و گلوله‌های خمپاره‌ای استفاده می‌شود که دولت روسیه برای تقویت امکانات جنگی خود در اوکراین از رژیم ایران خریداری کرده است.

سی‌ان‌ان‌ نوشت داده‌های ردیابی نشان می‌دهند کشتی‌ها در این منطقه به طور چشمگیری در حال خاموش کردن ردیاب‌های خود هستند که نشان می‌دهد قصد فزاینده‌ای برای پنهان کردن مسیر و مقصد حرکتشان دارند.

سال گذشته، داده‌های یک شرکت اطلاعات دریایی (Lloyd’s List Intelligence) نشان می‌داد میزان اختلاف میان داده‌های ردیابی کشتی‌ها در دریای خزر در ماه سپتامبر افزایش یافته است.

این اطلاعات زمان کوتاهی پس از آن منتشر شد که ایالات متحده و دولت اوکراین گفتند مسکو پهپادهایی را از تهران به دست آورده است.

روسیه با استفاده از پهپادهای ایرانی از پاییز سال گذشته علیه زیرساخت‌های حیاتی اوکراین از جمله زیرساخت‌های انرژی و خانه‌های مسکونی این کشور حمله می‌کند.

سی‌ان‌ان نوشت که تحلیلگران می‌گویند متحدان غربی اوکراین قدرت کمی برای توقف ارسال تسلیحات از چنین مسیری دارند.

مارتین کلی، تحلیلگر اطلاعاتی ارشد، به این رسانه گفته است چون برای کشورهای ساحلی دریای خزر خطری در مورد صادرات تسلیحات ایران در این دریا وجود ندارد، این کشورها توانایی یا انگیزه‌ای برای جلوگیری از این نوع مبادلات ندارند.

آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان که در کنار ایران و روسیه جزو کشورهای ساحلی دریای خزر هستند، همگی جمهوری‌های شوروی سابق‌اند.

این کارشناس تاکید کرد که دریای خزر «یک محیط عالی برای این تجارت» است.

سی‌ان‌ان برای اظهارنظر در این باره با دولت‌های ایران و روسیه تماس گرفت اما پاسخی دریافت نکرد.

این اولین بار نیست که گزارش‌هایی درباره انتقال تسلیحات از دریای خزر از سوی ایران به روسیه منتشر می‌شود.

پیشتر نشریه وال‌استریت ژورنال به نقل از چند مقام خاورمیانه اعلام کرد که کشتی‌های روسیه در ماه‌های اخیر مقادیر زیادی از گلوله‌های توپخانه و سایر مهمات ساخت ایران را از طریق دریای خزر برای تجهیز کردن مجدد نیروهای مسکو در جنگ علیه اوکراین به روسیه منتقل کرده‌اند.

این روزنامه آمریکایی روز دوشنبه چهارم اردیبهشت در گزارشی نوشت که این امر چالشی فزاینده برای آمریکا و متحدانش است که می‌خواهند همکاری بین روسیه و ایران را مختل کنند.

بر اساس اظهارات این مقام‌ها که نامشان فاش نشده و همچنین اسنادی که از سوی وال‌استریت ژورنال مشاهده شده، طی شش ماه قبل از آن، کشتی‌های باری بیش از ۳۰۰ هزار گلوله توپ و یک میلیون گلوله از ایران به روسیه حمل کردند.

بهمن سال گذشته نیز روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد جمهوری اسلامی محموله‌های پهپاد ساخت خود را با استفاده از شناورها و از طریق دریای خزر و با کمک یک شرکت هواپیمایی دولتی به روسیه قاچاق کرده است.

این روزنامه انگلیسی‌زبان چاپ لندن روز یک‌شنبه به نقل از منابعی در خاورمیانه نوشت که پس از سفر چند ماه پیش مقام‌های روسیه به ایران، دست‌کم ۱۸ پهپاد مسلح دوربرد ساخت جمهوری اسلامی به نیروی دریایی ارتش روسیه تحویل داده شده است.

بر اساس این گزارش، این پهپادها شامل شش فروند پهپاد مهاجر بودند که بردی در حدود ۲۰۰ کیلومتر دارند و دو موشک را زیر هر بال خود حمل می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها