عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام حسین شهبازی که در کودکی به قتل متهم شده بود، هشدار داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

عفو بین‌الملل درباره خطر اعدام حسین شهبازی، ۲۲ ساله، که در هنگام بازداشت ۱۷ ساله بود، هشدار داد. این سازمان با اشاره به اینکه حکم اعدام او در دادگاهی ناعادلانه و بر اساس اعتراف تحت شکنجه صادر شده، به کشورهای جهان گفت از جمهوری اسلامی بخواهند اجرای اعدام شهبازی را متوقف کند.

عفو بین‌الملل با هشدار درباره احتمال اعدام شهبازی در یک‌شنبه هفتم خرداد، در نامه خطاب به رییس قوه قضاییه و سفارت جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد ایران با صدور حکم اعدام علیه کودکان، قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

پیش‌تر در پی اعتراض‌های عمومی، موعد اعدام این شهروند چهار بار به تاخیر افتاده بود.

حسین شهبازی پس از بازداشت در دی‌ماه ۹۷، به مدت ۱۱ روز بدون دسترسی به وکیل در آگاهی شیراز زندانی شد و بعدا درپی اعتراف تحت شکنجه، از سوی دادگاه جنایی استان فارس به اتهام قتل به اعدام محکوم شد. در پی اعتراض‌ها به این حکم، دیوان عالی در نهایت تقاضای تجدیدنظر در این حکم را رد کرد.

عفو بین‌الملل گفت جمهوری اسلامی بر خلاف بر خلاف کنوانسیون جهانی حقوق کودکان، همچنان به اعدام افرادی که در زیر سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند.

جمهوری اسلامی علاوه بر اعدام کودکان و نقض جدی حقوق آنها، به دلیل کشتار و شکنجه و تجاوز جنسی به کودکان در جریان خیزش انقلابی مردم ایران نیز تحت انتقادهای گسترده بین‌المللی قرار دارد.

دیده‌بان حقوق بشر پنجم اردیبهشت گزارش داد نیروهای امنیتی ایران در جریان سرکوب اعتراضات کنونی، کودکان را کشته، شکنجه کرده‌ و هدف تعرض جنسی و ناپدیدسازی قرار داده‌اند. بر اساس داده‌های این گزارش، رهبران جمهوری اسلامی «نیروهای امنیتی بی‌رحم خود» را برای آزار جنسی و شکنجه کودکان آزاد گذاشته‌اند.

طبق این گزارش، مقام‌های جمهوری اسلامی کودکان را با نقض حقوق قانونی آنان بدون اطلاع والدین دستگیر و بازجویی کرده و تحت تعقیب قرار داده‌اند و قضات نیز، خانواده‌های این کودکان را از استخدام وکلای دلخواه برای دفاع از آن‌ها منع کرده‌اند. از سوی دیگر، کودکان خارج از دادگاه‌های نوجوانان، به اتهامات مبهم محکوم شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز
خبر
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.