وزیر خارجه آلمان با اهدای جایزه به شادی صدر تلاش او را در ثبت نقض حقوق بشر در ایران ستود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۳

شادی صدر، فعال حقوق بشر ساکن بریتانیا و از مدیران سازمان «عدالت برای ایران»، جایزه ویژه ایران را در مراسم اهدای جایزه «سیاست و ارتباطات» از آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان دریافت کرد. بربوک از تلاش این حقوقدان ایرانی برای مستندسازی نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی قدردانی کرد.

جایزه سیاست و ارتباطات که از سال ۲۰۰۳ اهدا می‌شود امسال به نخست وزیر ایالت نوردراین وست فالن داده شد اما در جریان اهدای این جایزه، جایزه دیگری به نام «جایزه ویژه ایران» به شادی صدر، وکیل حقوق بشر ایرانی اهدا شد.

وزیر امور خارجه آلمان پس از اهدای جایزه به شادی صدر گفت: «ما شما (زنان ایران) را فراموش نخواهیم کرد. ما در کنار شما ایستاده‌ایم. جایزه امروز نیز به معنای این است.»

بربوک افزود: «ما در برابر شما و اقداماتتان سر تعظیم فرود می‌آوریم.»

بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۴۰۰ روزنامه‌نگار، فعال مدنی و شخصیت‌های سیاسی در مراسم اهدای جایزه امسال حضور داشتند.

شادی صدر در سال‌های اخیر به ویژه در زمینه جمع‌آوری مستندات سرکوب اعتراضات سراسری در ایران نقش داشته است.

او دو سال پیش در جریان دادگاه بین‌المللی-مردمی آبان که برای رسیدگی به پرونده کشتار معترضان در آبان سال ۹۸ در لندن برگزار شد، گزارشی از اسناد جمع‌آوری شده در این زمینه ارائه کرد.

وزیر امور خارجه آلمان در جریان اهدای این جایزه به صدر گفت: «سازمان شما سال‌هاست داده‌های مربوط به نقض حقوق بشر را جمع‌آوری می‌کند تا عاملان آن پاسخگو باشند.»

او شجاعت ایستادن شادی صدر را «در برابر بی‌عدالتی، نه تسلیم شدن، بلکه برای ادامه مبارزه تا رسیدن عدالت، حتی اگر هرگز ندانید چه زمانی چنین خواهد شد»، ستود.

وزیر امور خارجه آلمان گفت: «جایزه ویژه امروز بیانگر این واقعیت است که هیچ کس حق ندارد آزادی زنان، مردان و کودکان را زیر پا بگذارد.»

از جمله دیگر اقدامات سازمان عدالت برای ایران، می‌توان به شکایت از عطاءالله مهاجرانی، وزیر اسبق ارشاد اسلامی به پلیس ضدتروریسم بریتانیا اشاره کرد.

مهاجرانی که مقیم لندن است، پس از حمله با چاقو به سلمان رشدی در نیویورک، از این حمله دفاع کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
تیتر اول

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.