علی‌اکبر احمدیان به عنوان دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی منصوب شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

پس از آن که علی شمخانی شعری از محتشم کاشانی در صفحه توییترش منتشر کرد، نور نیوز رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی خبر داد کناره‌گیری او از دبیری قطعی است. صبح روز دوشنبه نام علی‌اکبر احمدیان به عنوان دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی اعلام شد.

ابراهیم رئیسی علی‌اکبر احمدیان را به عنوان دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی منصوب کرد.

دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی در جمهوری اسلامی پیش از این سمت‌هایی چون فرمانده ستاد مشترک سپاه پاسداران و جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه را به عهده داشته است.

او همچنین از سال ۱۳۸۶ به مدت ۱۶ سال رییس مرکز راهبردی سپاه پاسداران بود.

احمدیان در ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ با حکم علی خامنه‌ای به عنوان یکی از اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد.

شمخانی که نزدیک به ۱۰ سال است در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی حضور داشت، بیتی از محتشم کاشانی در توییتر خود منتشر کرد که می‌گوید: «حرفی که در حجاب ز گفت و شنود بود/ آخر به رمز گفت و به ایما شنود و رفت».

نورنیوز با استناد به این شعر «معنادار» همچنین نوشت: «طی هفته‌های اخیر در محافل مختلف، شایعات زیادی در خصوص قصد دریابان شمخانی برای کناره‌گیری از دبیری شورای عالی امنیت ملی بر سر زبان‌ها بود.»

صابرین‌نیوز، ارگان رسانه‌‌ای نزدیک به سپاه پاسداران نیز در پستی «غیررسمی و تایید نشده» در تلگرام نوشت احتمال می‌دهد «علی‌اکبر احمدیان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب شود».

پس از قتل مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی و آغاز خیزش انقلابی، حمید رسایی، از چهره‌های تندرو جریان اصولگرا، از جمله افرادی بود که خواهان برکناری شمخانی برای مدیریت بهتر سرکوب اعتراضات شد.

بر اساس یک فایل صوتی که در آن صدای این نماینده سابق مجلس شنیده می‌شود، او برای مدیریت بهتر سرکوب اعتراضات خواستار برکناری شمخانی شد.

به گفته رسایی، مقام‌های همه نهادهای دخیل در سرکوب که او با آن‌ها صحبت کرده، دلیل ناکامی در سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را عملکرد علی شمخانی می‌دانند و «آدرس دبیر شورای عالی امنیت ملی را می‌دهند».

او گفت که عالی‌ترین سمت بعد از رییس شورای عالی امنیت ملی یعنی ابراهیم رئیسی، دبیر این شوراست و اعلام کرد که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در مدیریت سرکوب اعتراضات ناکارآمد بوده است.

رسایی گفت: «علی شمخانی دبیر مورد اعتماد حسن روحانی و از مسببین وضع موجود است و در کنار حسن روحانی باید پاسخگو باشد.»

شمخانی که متولد سال ۱۳۳۴ در اهواز است، از سال ۱۳۹۲ و زمان ریاست جمهوری حسن روحانی در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. وی در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
امروز
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید