تجمع جهانی ایرانیان علیه اعدام‌ها؛ معترضان شعار «جمهوری اعدامی دشمن هر ایرانی» سر دادند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

ایرانیان مقیم کشورهای مختلف روز شنبه ۳۰ اردیبهشت دست به برگزاری تجمع‌های اعتراضی علیه جمهوری اسلامی زدند. این تجمع‌ها در پاسخ به فراخوان‌های از پیش منتشر شده و در اعتراض به گسترده شدن موج اعدام‌ها در ایران برگزار شدند.

تجمع معترضان با توجه به اختلاف ساعت قاره‌ها، در شهرهای استرالیا و نیوزیلند آغاز شد و تا غروب روز شنبه در ده‌ها شهر دیگر از کشورهایی چون سوئد، دانمارک، آلمان، نروژ، فنلاند، هلند، اتریش و آمریکا و کانادا ادامه پیدا کرد.

آمریکا

ایرانیان در پایتخت آمریکا با برگزاری تجمع و اجرای اعتراضی، موج اعدام‌ها در ایران را محکوم کردند. شرکت‌کنندگان با برگزاری تظاهرات به مقابل دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در واشینگتن رفتند و با تجمع در آنجا شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سردادند.

تعدادی از شرکت‌کنندگان با بستن یک چشم خود، با معترضانی که در ایران چشم‌های خود را از دست داده‌اند ابراز همبستگی کردند.

دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک، در تجمع ایرانیان در واشینگتن به الهام کریمی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت: به دلیل تلاش‌های ایرانیان داخل و خارج کشور در جریان خیزش انقلابی، کشورهای غربی نیز طی چند ماه اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که راهی جز عبور از جمهوری اسلامی ندارند.

ایرانیان ساکن سن دیه گو در کالیفرنیا نیز با برگزاری تجمع و سر دادن شعار، خواستار محکومیت جهانی موج اعدام‌ها و حمایت از مردم ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

کانادا: تورنتو، اتاوا، مونترال، ونکوور، ادمونتون

ایرانیان و کنشگران ساکن تورنتو کانادا با برگزاری تظاهراتی گسترده در مسیری به بلندی بیش از دو و نیم کیلومتر، خشم خود را به موج اعدام‌ها به دست جمهوری‌اسلامی اعلام کرده و از جامعه جهانی خواستند از معترضان ایران حمایت کند.

حامد اسماعیلیون: منجیان اصلی مردم ایران هستند و این انقلاب رخ خواهد داد

حامد اسماعیلیون در تجمع ایرانیان در تورنتو به مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت:« منجیان اصلی خود مردم ایران هستند. رهبران غربی چه بخواهند یا نخواهند که با مردم ایران همراه شوند، انقلاب در ایران رخ خواهد داد.»

او گفت: «مساله اصلی کشورهای اروپایی و استرالیا هستند که روابط خود را با جمهوری اسلامی حفظ کرده و با وجود تمام جنایت‌های جمهوری اسلامی، سکوت کرده‌اند.»

حامد اسماعیلیون افزود: «توییت و اظهارنظرهای مقام‌های غربی پس از اعدام بچه‌های ایران، دردی را دوا نمی‌کند و ما انتظار حرکت‌های بیشتری را از کشورهای غربی داریم.»

این چهره سرشناس مخالف جمهوری اسلامی درباره همکاری‌اش با متخصصان پس از خروج از شورای همبستگی گفت: «تعداد زیادی از متخصصان در حال فعالیت برای کمک به معترضان در ایران هستند و فعالیت‌های آنها در حال منسجم‌تر شدن است. این گروه‌ها که می‌خواهند به صورت مستقل کار کنند، در هفته‌های آینده به مردم معرفی خواهند شد.»

گروهی از ایرانیان در اتاوا، پایتخت کانادا، نیز در پی فراخوان جهانی برای اعتراض به ادامه اجرای احکام اعدام در ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، توقف اعدام‌ها و حمایت دولت کانادا از مردم ایران شدند.

لئو هوساکوس، سناتور کانادایی، در واکنش به اعدام سه معترض اصفهانی گفت: «جامعه جهانی از جمله کانادا، باید گام‌های ملموسی برای حمایت از مردم ایران بردارد؛ همچنین مدت‌هاست که ترودو باید سپاه پاسداران را به عنوان نهاد تروریستی معرفی کند، اما این کار را نکرده است.»

در شهر ونکوور، ایرانیان و کنشگران با برگزاری تظاهراتی گسترده در مرکز این شهر موج اعدام‌های ایران را محکوم کرده و خواستار حمایت جهانی از معترضان در ایران شدند.

در مونترال، ایرانیان در تجمعی با هم‌خوانی سرود «از خون جوانان وطن» به معترضان اعدام شده در ایران ادای احترام کردند و خواستار فشار جامعه جهانی بر جمهوری اسلامی و حمایت آنها از معترضان ایران شدند

ایرانیان مقیم ادمونتون نیز با برگزاری تجمع و اجرای اعتراضی خواستار توجه جهانی به موج اعدام‌ها در ایران شدند. تجمع‌کنندگان با سر دادن شعار خواستار سرنگونی جمهوری‌اسلامی شدند.

تجمع کشورهای نوردیک در گوتنبرگ سوئد

ایرانیان مقیم کشورهای نوردیک شامل سوئد، نروژ، فنلاند و دانمارک روز شنبه در گوتنبرگ سوئد در اعتراض به اعدام‌ها تجمع کردند.

هماهنگی‌های این تجمع از حدود یک ماه و نیم پیش از سوی گروه‌های فراجناحی کشورهای اسکاندیناوی انجام شده بود.

ویدیوهای رسیده نشان می‌دهند ایرانیان در تجمع گوتنبرگ با خواندن سرود «بیزارم از دین شما» و سر دادن شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی»، اعدام معترضان را محکوم کردند.

مسعود قره‌خانی، رییس ایرانی‌تبار پارلمان نروژ در پیامی ویدیویی خطاب به تجمع‌کنندگان در گوتنبرگ گفت: «در ایران جوانان زندانی و اعدام می‌شوند، خبرنگاران آزادی و امنیت ندارند و سرمایه نفت آن نه برای مردم که متاسفانه برای فساد استفاده می‌شود.»

او با تاکید بر این که «آزادی یعنی هم‌بستگی» گفت: «جمهوری یا پادشاهی بودن سیستم را مردم انتخاب می‌کنند. مهم‌ترین نقطه برای موفقیت هر کشوری، وجود یک قانون اساسی مانند کشورهای نوردیک است که در آن آزادی بیان، حقوق بشر، انتخابات آزادانه و فرهنگ دموکراسی به رسمیت شناخته شود.»

علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد هم که در این تجمع شرکت کرده بود، به ایران‌اینترنشنال گفت: «تجمع ایرانیان در چند ماه اخیر باعث شد چندین قطعنامه در چند کشور جهان علیه جمهوری اسلامی تصویب شود.»

او همچنین بر ضرورت توقف اعدام‌ها در ایران و هم‌بستگی برای سرنگونی جمهوری اسلامی تاکید کرد.

آخوندی خطاب به معترضان داخل ایران گفت: «بدانید که شرایط بسیار سخت شما را درک می‌کنیم و برای شکستن بازوهای اقتصادی سپاه و تروریستی شناختن آن و ارائه اینترنت آزاد به شما در حال تلاشیم و تا آخر کنار شما می‌مانیم.»

پیش از این ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال ایرانیان مقیم سوئد را نشان می‌داد که روز ۲۰ می در مسیر شهر گوتنبرگ بودند تا در تجمع اعتراضی علیه جمهوری اسلامی شرکت کنند.

دانمارک؛ کپنهاگ

علاوه بر تجمع همانگ ایرانیان کشورهای نوردیک در گوتنبرگ، شماری از ایرانیان مقیم دانمارک نیز در شهر کپنهاگ تجمع کردند.

این معترضان با در دست داشتن تصاویر اعدام‌شدگان از جمله سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی، زنجیره انسانی تشکیل دادند.

آلمان؛ برلین، فرانکفورت، هامبورگ، مونیخ و ...

ایرانیان مقیم آلمان نیز روز شنبه در ۱۰ شهر مانند برلین، اشتوتگارت، فرانکفورت، هامبورگ، مونیخ، کلن، گوتینگن، کارلسروهه و ... تجمع کردند.

معترضان در تجمع خود با محکوم کردن اعدام‌ها، شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

در هامبورگ نیز شماری از ایرانیان با برگزاری تجمعی اعدام شهروندان را محکوم کرده و شعار دادند: «دشمن هر ایرانی، جمهوری اسلامی ...»

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد ایرانیان در شهرهای فرانکفورت، کاسل و هانوفر آلمان، تجمع‌های اعتراضی در محکوم کردن اعدام معترضان برگزار کرده و انزجار خود را از جمهوری اسلامی اعلام کردند.

هم‌زمان با این تجمع‌ها، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در پاسخ به ایران‌اینترنشنال اعدام سه معترض در اصفهان را به شدت محکوم و تاکید کرد که این کشور مجازات اعدام را در هر شرایطی رد می‌کند.

این وزارت‌خانه همچنین بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست که فورا مجازات غیر‌انسانی، ظالمانه و تحقیرآمیز اعدام را تعلیق کند.

هلند؛ آمستردام، لاهه

ایرانیان مقیم هلند همگام با دیگر کشورها، با شعار علیه سپاه و جمهوری اسلامی در شهر آمستردام تجمع کردند.

ویدیوهای رسیده نشان می‌دهند تجمع‌کنندگان با محکوم کردن اعدام‌ معترضان، فریاد زدند: «از زاهدان تا کردستان، جانم فدای ایران ...»

در لاهه نیز جمعی دیگر از ایرانیان با بر پا کردن تجمعی اعتراضی، شعار دادند: «مرگ بر خامنه‌ای» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان».

اتریش؛ وین

ایرانیان مقیم اتریش در این روز با برگزاری تجمعی در شهر وین علیه اعدام‌ها شعار داده و فریاد «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

استرالیا؛ سیدنی، پرت، بریزبن، ملبورن، ادلاید

ایرانیان مقیم استرالیا نیز روز شنبه ۳۰ اردیبهشت در چندین شهر این کشور تجمعاتی اعتراضی بر پا کردند.

در شهر پرت تجمع‌کنندگان علاوه بر محکوم کردن اعدام‌ها در ایران، خواستار تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی دولت استرالیا شدند.

ویدیوهای ارسال‌ شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند جمعی از ایرانیان در شهر بریزبن نیز در اعتراض به صدور احکام اعدام، راهپیمایی و تجمع برگزار کردند.

ایرانیان سیدنی نیز در اعتراض به اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی تجمع کردند و محمد هاشمی، پسر خاله مجید کاظمی، در جمع تجمع‌کنندگان از «درد و رنج خانواده‌های بازماندگان» سخن گفت.

او خود را «دادخواه خون کشته‌شدگان» دانست و گفت: «به خاکت قسم مجید که راهت را ادامه‌ می‌دهیم و روزی وطنمان جایی می‌شود که خون بی‌گناهی در آن نریزد.»

تجمع‌کنندگان همچنین شعار «جمهوری اعدامی دشمن هر ایرانی» سر دادند و با در دست گرفتن عکس کشته‌شدگان و پرچم ایران، هم‌دردی خود را با خانواده‌های اعدام‌شدگان اعلام کردند.

شنبه ۲۰ می، ایرانیان معترض در ملبورن و آدلاید علیه جمهوری اسلامی به خیابان آمده و انزجار خود را از این حکومت اعلام کردند. معترضان در ملبورن با ارسال نامه به نمایندگان دو پارلمان مجلس سنا و مجلس نمایندگان خواهان اقدامات عملی و موثر از سوی دولت استرالیا علیه جمهوری اسلامی شدند.

نیوزیلند؛ اوکلند

در نیوزیلند نیز ایرانیان مقیم با برگزار کردن تجمع در شهر اوکلند و به دست گرفتن پلاکاردهایی با تصاویر سه شهروند اعدام شده در اصفهان، علیه اعدام‌ها و جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

پیش از این خانواده‌های دادخواه هواپیمای اوکراینی با انتشار فراخوانی با عنوان «یک‌صدا علیه اعدام‌ها در ایران»، از همگان دعوت کرده بودند در روز شنبه ۲۰ ماه می برابر با ۳۰ اردیبهشت، تجمعاتی جهانی علیه اعدام بر پا کنند.

این فراخوان در اعتراض به «اعدام‌ها و احکام ناعادلانه در ایران» منتشر شد و از ایرانیان خارج از کشور خواست تا روز شنبه به تجمعات محل زندگی خود در سراسر جهان بپیوندند.

علاوه بر این تجمع هماهنگ اما روز گذشته (جمعه ۲۹ اردیبهشت) نیز پس از انتشار خبر اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، ایرانیان ساکن فرانکفورت، هامبورگ، لندن، اسلو، بروکسل و ... برای اعتراض مقابل سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های جمهوری اسلامی و در ژنو مقابل مقر سازمان ملل تجمع کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها