ابراز نگرانی شدید کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل از اعدام سه معترض در اصفهان

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از ادامه اعدام معترضان در ایران گفت بر اساس گزارش‌ها سه معترض اعدام شده در اصفهان تحت شکنجه به اجبار اعتراف کرده‌ بودند.

این کمیته خاطرنشان کرد در ارتباط با صدور حکم اعدام علیه معترضان در ایران در حال جمع‌آوری اطلاعات است.

این بیانیه افزود: هر اعدامی که در آن روند منصفانه قضایی نقض شده باشد، به منزله نقض قوانین بین‌المللی است.

کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران پس از نشست ویژه این شورا درباره خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی در روز سوم آذر ۱۴۰۱، با هدف تحقیق و تفحص درباره نقض حقوق بشر در ایران تشکیل شد.

همچنین گروهی از کارشناسان ویژه سازمان ملل، از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اعدام سه معترض در اصفهان، از جمهوری اسلامی خواستند «این موج ترسناک اعدام‌ها» را متوقف کند.

کارشناسان ویژه سازمان ملل با اشاره به اینکه بر اساس گزارش‌ها، سه معترض اعدام شده در اصفهان برای اعتراف اجباری تحت شکنجه و سایر بدرفتاری بوده‌اند، گفتند اعدام این سه نفر مهر تاییدی دیگر بر این نگرانی است که حکومت ایران برای قوانین بین‌المللی احترامی قائل نیست.

از سوی دیگر، دیانا الطحاوی، معاون امور خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل با تسلیت به خانواده‌های سه معترض اعدام شده در اصفهان، گفت: با وجود این جنایات شرم‌آور و استفاده از مجازات مرگ، جامعه جهانی برای متوقف کردن ماشین قتل جمهوری‌اسلامی و این مجازات غیرانسانی، به اندازه کافی اقدام نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها