رهبران «گروه ۷» درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه تصمیم گرفتند؛ زلنسکی به هیروشیما می‌رود

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

در حالی که رییس‌جمهوری اوکراین برای شرکت در نشست سران «گروه ۷» به ژاپن سفر می‌کند، خبرگزاری فرانسه گزارش داد رهبران این گروه درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه مذاکره و تصمیم‌گیری خواهند کرد.

رهبران کشورهای گروه ۷ روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در نشست خود در هیروشیما در ژاپن، درباره تحریم‌های جدید با هدف «محروم کردن روسیه از فن‌آوری‌ها، تجهیزات صنعتی و ارائه خدمات گروه ۷ به این کشور و کشورهایی که از اقدام جنگی او حمایت می‌کنند»، تصمیم گرفتند.

بر اساس بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، رهبران گروه ۷ اعلام کردند: «ما مجددا تعهد خود را برای ایستادگی در برابر جنگ تجاوزکارانه، غیرقانونی و غیرقابل توجیه روسیه علیه اوکراین اعلام کردیم.»

این بیانیه اضافه کرد که اقدامات جدید شامل محدودیت در «صادرات کالاهای ضروری به روسیه» و همچنین هدف قرار دادن نهادهایی است که متهم به آوردن تجهیزات به خط مقدم از طرف مسکو هستند.

هم‌زمان با این بیانیه، ایالات متحده نیز صبح جمعه تحریم‌های جدیدی را به منظور «محدود کردن چشمگیر دسترسی روسیه به محصولات لازم برای توانایی‌های رزمی‌اش» علیه مسکو اعلام کرد.

بریتانیا نیز اقدامات جدیدی را برای هدف قرار دادن بخش معدن روسیه، از جمله صنعت پرسود الماس این کشور اعلام کرد که هر ساله میلیاردها دلار درآمد برای مسکو دارد.

گروه ۷ هم در بیانیه مطبوعاتی خود متعهد شد تجارت و استفاده از الماس‌های استخراج، پردازش یا تولید شده در روسیه را به ویژه با استفاده از فن‌آوری‌های ردیابی محدود خواهد کرد.

این تحریم‌های جدید در حالی اعلام شدند که قرار است ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین نیز برای شرکت در نشست گروه ۷ که تا یک‌شنبه برنامه‌ریزی شده، شخصا در هیروشیما حضور یابد.

زلنسکی به تازگی سفر خود به چندین کشور اروپایی را به پایان رسانده است و برنامه رسمی اجلاس هیروشیما در ابتدا برای حضور او در روز یک‌شنبه و از طریق ویدیوکنفرانس پیش‌بینی شده بود.

دبیر شورای امنیت اوکراین روز جمعه گفت: «مسایل بسیار مهم در محل [اجلاس سران گروه ۷] تصمیم‌گیری می‌شود و بنابراین حضور شخص رییس‌جمهوری ما برای دفاع از منافع ما کاملا ضروری است.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید