اعلام نگرانی شدید آمریکا و کانادا از احتمال اعدام سه معترض در اصفهان

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

با افزایش نگرانی‌ها از احتمال اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه معترض متهم در پرونده «خانه اصفهان»، آمریکا و کانادا این احکام را نقض جدی حقوق بشر خواندند و از جمهوری اسلامی خواستند فورا همه اعدام‌ها را متوقف کند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود حکم اعدام این سه معترض را «توهین به حقوق بشر» خواند و خواستار توقف اجرای این حکم شد.

او خاطرنشان کرد: مشخص است که رژیم ایران از اعترضاتی که از سپتامبر گذشته درپی مرگ مهسا امینی آغاز شده، هیچ درسی نگرفته است.

پاتل گفت: «بار دیگر از سران حکومت ایران می‌خواهیم کشتار و دادگاه‌های فرمایشی را پایان داده و به حقوق بشر احترام بگذارند. برای محکومیت و مقابله با این گونه موارد هولناک نقض حقوق بشر، به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود در سراسر جهان ادامه می‌دهیم.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در واکنش به افزایش نگرانی‌ها از احتمال اعدام محکومان «خانه اصفهان» نوشت: «اعدام قریب‌الوقوع آنها توهین به حقوق بشر و کرامت مردم ایران است و نشان می‌دهد که رژیم از اعتراضات هیچ چیزی یاد نگرفته است.»

رابرت مالی افزود: «آمریکا همچنان در کنار مردم ایران خواهد بود و ما در حال هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای خود برای افشا و مقابله با نقض بی‌وقفه حقوق بشر به دست رژیم ایران هستیم.»

دفتر حقوق بشر و آزادی‌های کانادا نیز با ابراز نگرانی شدید از احتمال اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، از جمهوری اسلامی خواست به احترام حقوق انسانی همه مردم ایران، اجرای همه اعدام‌ها را لغو کند.

در ادامه حمایت‌های سازمان‌های حقوق بشری و فعالان مدنی از جوانان محکوم به اعدام در پرونده «خانه اصفهان»؛ برخی چهره‌های هنری از جمله ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی و سحر زکریا،‌ بازیگر، با انتشار استوری‌هایی در اینستاگرام و استفاده از عبارت «نه به اعدام» از مجيد كاظمى، سعيد يعقوبى و صالح ميرهاشمى حمایت کردند.

چند ساعت پس از انتشار این پست‌ها، سحر زکریا، بازیگر، از «سرازیر» شدن تهدیدها علیه خود، از جمله تهدید به قتل، پس از انتشار عبارت «نه به اعدام» در اینستاگرام خبر داد و گفت: «فقط می‌خواستم اعلام کنم هر بلایی سر بنده بیاورند، من نه مریض بودم، نه چیز دیگری.»

سحر زکریا تصویر یکی از پیام‌های تهدیدآمیز علیه خود را در اینستاگرام منتشر کرد که در آن گفته شده «نیروهای مردمی» این بازیگر را «تکه‌تکه» خواهند کرد.

نگرانی‌ها از احتمال اعدام این سه معترض در حالی رو به افزایش است که جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر موج گسترده‌ای از اعدام‌ها را در سراسر ایران اجرا کرده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که با اعدام دو زندانی دیگر در یکی از زندان‌های استان کردستان، تعداد کل اعدام‌های روز پنجشنبه به ۱۶ نفر رسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم
خبر

شنیداری

پادکست‌ها