تجمع مردم مقابل زندان دستگرد اصفهان در اعتراض به احکام اعدام سه معترض

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد شمار زیادی از مردم با وجود جو سنگین امنیتی با خودروها مقابل زندان دستگرد اصفهان حاضر شده‌ و‌‌ در اعتراض به حکم اعدام متهمان پرونده «خانه اصفهان» بوق خودروها را به صدا در آوردند. گزارش‌ها از صدای تیراندازی ماموران خبر می‌دهد.

ویدیویی که یک شهروند به ایران‌اینترنشنال فرستاده نشان می‌دهد همزمان با تجمع مردم با خودروها مقابل زندان دستگرد اصفهان در حمایت از مجيد كاظمى، سعيد يعقوبى و صالح ميرهاشمى، سه معترض محکوم‌ به اعدام در پرونده «خانه اصفهان»، صدای تیراندازی ماموران حکومت شنیده می‌شود.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد با وجود حضور گسترده ماموران موتورسوار حکومت مقابل زندان دستگرد اصفهان، مردم با خودروهای خود مقابل این زندان ترافیک خودرویی ایجاد کردند.

ویدیوهای ارسالی دیگر ترافیک خودروها و صدای ممتد بوق‌های اعتراضی را مقابل زندان دستگرد اصفهان نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، توییتر «۱۵۰۰ تصویر» ویدیویی منتشر کرد و نوشت در مقابل زندان دستگرد اصفهان «تمامی مقابل زندان را با مامور پر کرده‌اند و به سمت ماشین‌هایی که از آنجا رد می‌شوند لیزر سبز می‌اندازند و پلاک‌هایشان را می‌کنند.»

پیش‌تر نیز توییتر «۱۵۰۰ تصویر» با انتشار ویدیویی گزارش داد در پی فراخوان خانواده محکومان اعدام در پرونده «خانه اصفهان» برای تجمع مقابل زندان دستگرد، ورودی‌ منتهی به این زندان مسدود و محدود شده‌اند.

پیش‌تر مجيد كاظمى، سعيد يعقوبى و صالح ميرهاشمى در نامه‌ای از داخل زندان خطاب به مردم ایران نوشتند: «ما به یاری و حمایت شما نیاز داریم، نگذارید ما را بکشند.»

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی، نیز در توییتی نوشت که خانواده محکومان به اعدام در پرونده «خانه اصفهان» ساعت ۱۰ شب چهارشنبه مقابل زندان دستگرد می‌ایستند.

او نوشت که به خانواده‌های متهمان این پرونده گفته شده «شورای عالی امنیت ملی دستور داده این پرونده امشب فیصله پیدا کند.»

او همچنین نوشت: «مردم شریف اصفهان ما را تنها نگذارید. چشم امید جگرگوشه‌های ما به شماست. آن‌ها شما را صدا کردند.»

مادر سعید یعقوبی نیز اعلام کرد: «امشب از بچه‌های ما که به اعدام محکوم شدند حمایت کنید. ملاقات آخر را به ما دادند.»

گوهر عشقی با اشاره به نامه سه معترض محکوم به اعدام در پرونده خانه اصفهان از زندان تقاضای آنها از مردم ایران برای جلوگیری از اعدام خود نوشت: فرزندانم نوشتند نگذارید ما را بکشند! باید می‌نوشتند نگذارید زندگیتون رو ازتون بگیرن! سکوت کنی فردا نوبت توست!

ترانه علیدوستی نیز با بازنشر عکس نامه سه معترض محکوم به اعدام در پرونده خانه اصفهان از زندان، با نقل جمله‌ای از نامه آنها در اینستاگرام به انگلیسی نوشت: «ما به یاری و حمایت شما نیاز داریم، نگذارید ما را بکشند.»

در همین حال، مهدی کشت‌دار، مدیر خبرگزاری رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در توییتر نوشت «براساس پیگیری‌های انجام شده، اجرای حکم مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی سه متهم پرونده خانه اصفهان که به اعدام محکوم شده‌اند در بامداد فردا (پنجشنبه) صحت ندارد.»

از سوی دیگر، گروهی از مادران دادخواه سنندج با انتشار ویدیویی حکم اعدام سه جوان در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» را محکوم کردند و ضمن اعلام همبستگی با مادران این سه معترض محکوم به اعدام، از همه مادران دادخواه و انسان‌های آزادی‌خواه خواستند اعتراض خود را نسبت به این حکم‌ها اعلام کنند.

از سوی دیگر، جمعی از ایرانیان ساکن آلمان نیز با دریافت مجوز یک تجمع اضطراری، در اعتراض به خطر اعدام سه معترض اصفهانی در مقابل وزارت خارجه آلمان تجمع کردند.

در همین حال، سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز چهارشنبه صدور حکم اعدام برای مجيد كاظمى، سعيد يعقوبى و صالح ميرهاشمى، سه متهم پرونده «خانه اصفهان» را «اقدام آشکار انتقام‌جویانه علیه نسل شجاع معترض» خواند و خواستار اقدام شجاعانه و جسورانه از سوی جامعه جهانی برای جلوگیری از اعدام این سه شهروند شد.

جوردن استيل-جان، سناتور استرالیایی و كفيل سياسى مجيد كاظمى، نیز در توییتی با اشاره به احتمال اعدام قریب‌الوقوع موکلش، از جمهورى اسلامى خواست این اعدام‌ها را متوقف کند. او به خانواده‌ها و معترضانی که خارج از زندان اصفهان تجمع کرده‌اند گفت: «تعهد شما در سراسر جهان دیده و شنیده می‌شود.»

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، با بازنشر عکس نامه سه معترض محکوم به اعدام در پرونده «خانه اصفهان» و تقاضای کمک آنها از مردم نوشت: «رژیم ایران با اعدام از معترضان انتقام می‌گیرد، اما ما می‌دانیم آگاهی جهانی چطور نتیجه می‌دهد، پس همه درباره پیام آنها از زندان اطلاع‌رسانی کنیم.»

هم‌زمان با افزایش نگرانی‌ها درباره اعدام سه محکوم در پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، در بامداد دوشنبه ۲۵ اردیبهشت نیز تجمعی دیگر در اطراف زندان دستگرد شکل گرفت تا از اعدام احتمالی مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی جلوگیری شود.

این تجمع پس از آن شکل گرفت که محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی فایلی صوتی از این جوان محکوم به اعدام در اصفهان منتشر کرد که او در آن، شکنجه‌ها علیه خود دوره بازداشت برای گرفتن اعتراف اجباری را شرح می‌دهد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بدون ارائه هیچ سند و مدرکی و فقط از طریق اعترافات اجباری، این سه زندانی سیاسی را به کشتن سه نیروی امنیتی جمهوری اسلامی متهم کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.