رکوردشکنی قیمت‌ها در نیم‌قرن اخیر؛ نرخ تورم نقطه‌ای فروردین امسال به مرز ۷۰ درصد رسید

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

«اکوایران» به نقل از یک منبع مطلع در بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه‌ای فروردین را حدود ۶۹ درصد اعلام کرد؛ عددی که بالاترین نرخ تورم در نیم قرن اخیر محسوب می‌شود. بانک ‌مرکزی و مرکز آمار ایران در ماه‌های اخیر با تغییر شیوه گزارش‌دهی، از اعلام جزییات گزارش‌های تورم خودداری کرده‌اند.

روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت، اکو‌ایران در گزارشی به نقل از «یک منبع مطلع» درباره آمار تورم در بانک مرکزی در نخستین ماه سال جاری گفت تورم نقطه‌ای در فروردین امسال برابر با ۶۸/۷ درصد و در یک قدمی ۷۰ درصد قرار داشته است.

این وب‌سایت اقتصادی در حالی از «رشد ۵/۲ درصدی تورم ماهانه در فروردین ماه امسال» خبر داد که مراکز دولتی ارائه آمار در ایران، اخیرا اعلام کردند تورم در فروردین ماه امسال «سه و هفت‌دهم درصد» نسبت به اسفند سال گذشته افزایش یافته است.

شاخص تورم نشان دهنده «سرعت رشد عمومی قیمت‌ها در هر مقطع از سال» است و به ارزیابی تغییر قیمت کالا و خدمات در هر زمان می‌پردازد.

همچنین روند صعودی تورم در اواخر سال گذشته، بر اساس ارزیابی‌ها ادامه دارد و رشد قیمت‌ها نیز مانند اسفند ماه، عمدتا از مسیر قیمت خوراکی‌هاست.

مقایسه نقطه‌ای قیمت‌ها به معنای آن است که سبد مصرفی خانوارها نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل چه تغییر قیمتی داشته است.

اکوایران با اشاره به مقایسه شاخص قیمت مصرف‌کننده برای ارزیابی این متغیر نوشت: «اکنون با ثبت رشد ۵/۲ درصدی تورم ماهانه در فروردین امسال، شاخص قیمت مصرف کننده به ۸۳۵/۶ می‌رسد.»

این مقایسه نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای بانک مرکزی در این مقطع برابر با ۶۸/۷۷ درصد بوده و از تورم ثبت شده در پایان سال گذشته حدود ۴/۹ واحد درصد بالاتر آمده است.

اکوایران همچنین این عدد را «بیشترین تورم نقطه‌ای ثبت‌شده در بازه حداقل ۳۲ سال اخیر» خواند.

ارائه این آمار از سوی منابع آگاه اما غیر رسمی در شرایطی است که بانک مرکزی با گذشت حدود چهار هفته از پایان فروردین، هنوز آماری از وضعیت تورم فروردین ماه منتشر نکرده است.

مرکز آمار ایران هم روز ۱۷ اردیبهشت پس از یک ماه و نیم تاخیر و در گزارشی ناقص، نرخ تورم سالانه در پایان اسفند گذشته را حدود ۴۶ درصد اعلام کرد.

در حالی‌ که بسیاری از بخش‌های این گزارش سانسور شده، مرکز آمار مدعی شد نرخ تورم سالانه کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کل کشور بر اساس سال پایه ۱۴۰۰ در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ به عدد ۴۵/۸ درصد رسیده است.

پیش از این هم بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرده بود نرخ تورم نقطه به نقطه یعنی در اسفند سال ۱۴۰۱ در مقایسه با اسفند ۱۴۰۰ به ۶۳/۹ درصد رسیده است که رکوردی تاریخی محسوب می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید