نامگذاری دائمی خیابانی در اتریش به نام ژینا (مهسا) امینی، قربانی «حجاب اجباری» در ایران

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

یک خیابان در وین، پایتخت اتریش به طور دائم به نام ژینا (مهسا) امینی، زن ۲۲ ساله کُرد ایرانی نامگذاری شد که به دست ماموران گشت ارشاد جمهوری اسلامی به قتل رسید و کشته شدنش به شکل گرفتن جنبش «زن، زندگی، آزادی» انجامید.

مارینا هانکه، مشاور شهردار شهر وین و از اعضای حزب سوسیال دموکرات اتریش اعلام کرد در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران خیابانی در شهر وین به نام ژینا (مهسا) امینی نامگذاری شد.

حزب سوسیال دموکرات و شهرداری اتریش در بیانیه خود ضمن حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی اعلام کردند این نخستین بار در جهان است که با رای اعضای شورای شهر، نام ژینا (مهسا) امینی به طور دائم بر یکی از خیابان‌ها نهاده می‌شود.

بعد از خیزش انقلابی مردم ایران که به دنبال قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی صورت گرفت، در بسیاری از کشورهای دنیا اعلام شد اماکن و خیابان‌هایی را به نام مهسا امینی نامگذاری می‌کنند.

پیشتر خیابان‌ها و مکان‌هایی در بلژیک، فرانسه و کانادا به نام ژینا (مهسا) امینی نامگذاری شده‌اند.

شورای شهر اتاوا هم تصویب کرد که در جهت حمایت از زنان ایرانی، نام بخشی از خیابان مقابل سفارت سابق ایران در کانادا، به نام «مهسا امینی» تغییر خواهد کرد.

همچنین در جریان خیزش علیه جمهوری اسلامی شهردار نوفل‌لوشاتو اعلام کرد تابلویی که تصویر روح‌الله خمینی روی آن نصب شده را از دید عمومی پنهان می‌کند.

پیشتر شهرداری پاریس هم مکانی را در این شهر به اسم مهسا امینی نامگذاری کرده بود.

شهریور سال گذشته، ژینا (مهسا) امینی پس از بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد جان باخت و کشته شدن او موجی از خیزش و اعتراض علیه جمهوری اسلامی برانگیخت.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به کشته شدن ژینا (مهسا) امینی اعلام کرد که شرایط منجر به مرگ مشکوک او از جمله گزارش‌ها درباره شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها در بازداشتگاه، باید مورد تحقیقات جنایی قرار گیرد و همه کارگزاران و مقامات مسوول در این‌باره در برابر عدالت قرار بگیرند.

جمهوری اسلامی اما هنوز کسی را در این زمینه بازداشت یا محاکمه نکرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

آستانه
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید