رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره نزدیک شدن ایران به توان تولید سلاح اتمی هشدار داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۲

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در نشستی با کمیته دفاعی سنا هشدار داد جمهوری اسلامی می‌تواند در کمتر از دو هفته از زمان تصمیم‌گیری، مواد شکافت‌پذیر کافی برای یک سلاح هسته‌ای تولید کند و طی چند ماه یک سلاح اتمی واقعی بسازد.

میلی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی به تلاش برای تقویت توان خود برای رسیدن به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد، تاکید کرد که سیاست آمریکا تغییری نکرده و ایالات‌متحده متعهد است اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را به ایران ندهد.»

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا علاوه بر هشدار درباره برنامه هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی با حمایت از گروه‌های تروریستی و نیابتی خود، صلح را در خاورمیانه و فراسوی آن مختل می‌کند.

هفته گذشته نیز یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در نشست با همتای یونانی خود اعلام کرد که جمهوری اسلامی به یک بمب اتمی راضی‌نمی‌شود و اورانیوم غنی‌شده کافی با غلظت ۲۰ تا ۶۰ درصد برای ساخت پنج بمب را دارد.

گالانت هشدار داد پیشروی جمهوری اسلامی به سمت غنی‌سازی اورانیوم تا سقف ۹۰ درصد، اشتباهی جدی از سوی ایران خواهد بود و منطقه را «شعله‌ور» خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته به نقل از سه مقام اروپایی نوشت بریتانیا، فرانسه و آلمان به جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که اگر اورانیوم را به حد نیاز برای تولید سلاح اتمی غنی کند، تحریم‌های سازمان ملل را علیه ایران باز خواهند گرداند.

طبق این گزارش، وزیران خارجه سه کشور اروپایی این تهدید را سال گذشته در نامه‌ای به ایران مطرح کرده‌اند.

نگرانی کشورهای غربی درباره احتمال اقدام ایران در تولید اورانیوم غنی‌سازی شده با غلظت ۹۰ درصد وقتی شدت گرفت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه فوریهدر یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران آثاری از ذرات اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۸۳/۷ درصد کشف کردند.

ماه گذشته، وزیران امور خارجه هفت کشور بزرگ صنعتی جهان شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، کانادا و آمریکا در بیانیه پایانی نشست خود تاکید کردند که جمهوری اسلامی هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و از تهران خواستند تا تشدید تنش‌های هسته‌ای خود را متوقف و به تعهدات قانونی و سیاسی خود عمل کند.

مذاکرات احیای برجام از ماه‌ها پیش متوقف شده و در این فاصله تنش‌ها میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز افزایش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
۲۴
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید