طرح کنگره آمریکا برای گسترش تحریم‌های موشکی و پهپادی ایران

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۰

نمایندگان دو حزب کنگره آمریکا طرحی را برای گسترش تحریم‌های موشکی و پهپادی ایران پیش از انقضای تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی در ماه اکتبر امسال ارائه کردند.

مایکل مک کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و جو ویلسون، رییس کمیته فرعی خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، از جمله طراحان این برنامه تحریمی جدید هستند.

طراحان این تحریم‌ها در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت منتشر شد، نوشتند: «حتی با وجود محدودیت‌های سازمان ملل متحد، موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران سربازان، متحدان و شرکای آمریکا را در سراسر خاورمیانه هدف قرار می‌دهند و به طور فزاینده‌ای به جنگ تجاوزکارانه غیرقانونی ولادیمیر پوتین علیه اوکراین دامن می‌زنند.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «بدون اقدام فوری، موشک‌ها و پهپادهای ایران می‌توانند در ماه اکتبر ویرانی‌های بزرگ‌تری در سراسر جهان ایجاد کنند.»

بر اساس طرح پیشنهادی که عنوانش قانون مبارزه با صادرات گسترده موشک‌های ایران (مبارزه با جنایت) است، تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع می‌شود و از دولت آمریکا می‌خواهد راهبردی را برای جلوگیری از پایان محدودیت‌های سازمان ملل ترسیم کند.

این تحریم‌ها شامل مسدود شدن اموال و منع صدور ویزا برای حامیان برنامه پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی است.

علاوه بر ارسال پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به گروه‌های شبه‌نظامی خاورمیانه، تهران با ارسال پهپاد به روسیه برای به کار گیری در جنگ اوکراین، یکی از مداخله‌کنندگان در این جنگ است.

کشورهای غربی از جمله آمریکا تاکنون بارها در بسته‌های جداگانه، جمهوری اسلامی را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرده‌اند.

جمهوری اسلامی اما با وجود این تحریم‌ها به ارسال پهپاد به روسیه ادامه می‌دهد.

در ماه‌های اخیر ارتش اوکراین بارها از انهدام پهپادهای ایرانی که از سوی روسیه به سمت شهرهای اوکراین از جمله کی‌یف شلیک شده، خبر داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها