پرسپولیس ۲۰۰ میلیارد بدهی‌بانکی ارزی و ریالیِ معوق دارد، جریمه هم می‌دهد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۷

خبرگزاری تسنیم بخشی از گزارش صورت‌های مالی پرسپولیس تا ۳۰ آذر ۱۴۰۱ را منتشر کرده که نشان می‌دهد این باشگاه در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان وام گرفته است و هیچ کدام را تسویه نکرده. نکته اینکه ۵۴۲ هزار دلار و ۵۷۸ هزار ۱۵۰ یورو از این تسهیلات که از بانک شهر گرفته، ارزی است.

صورت‌های مالی باشگاه پرسپولیس به امضای اعضای هیئت مدیره هم رسیده است.

باشگاه پرسپولیس در سال مالی گذشته دو فقره تسهیلات به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال از بانک ملی شعبه فردوس با سررسید ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ و مبلغ ۲۲۰ میلیارد ریال از صندوق کارآفرینی امید به سررسید ۱۶ آبان ۱۴۰۱ دریافت کرده اما با وجود انقضای تاریخ سررسید، این تسهیلات تسویه نشده است. باشگاه پرسپولیس به دلیل عدم پرداخت این تسهیلات با جریمه دیرکرد مواجه خواهد شد.

طبق گزارش حسابرس مستقل از صورت‌های مالی باشگاه پرسپولیس؛ مبلغ ۴۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از مانده تسهیلات مرابحه از بانک شهر، اقساط سررسید گذشته است که تا تاریخ تهیه گزارش تسویه نشده و در صورت تأخیر مشمول جریمه نسبت به مانده مطالبات خواهد شد.

حدود ۱۰ روز پیش روزنامه فرهیختگان در گزارشی به بدهی‌های بانکی سرسام‌آور استقلال و پرسپولیس پرداخت و در یک جمع و تفریق نوشت که آنها سرجمع ۴۴۷ میلیارد تومان بدهی بانکی دارند؛ بدهی استقلال ۲۵۵ میلیارد تومان است و سهم پرسپولیس ۱۹۲ میلیارد تومان.

آماری که منتشر شده نشان می‌دهد استقلال و پرسپولیس تا توانسته‌اند از بانک شهر وام میلیاردی گرفته‌اند، آخرین نمونه هم عدد ۱۰۰ میلیاردی استقلال بود که برای پرداخت بدهی‌های خارجی به استراماچونی و دیگر مستشاران خارجی سابق تیم وام گرفته شد تا پنجره استقلال بسته نشود.

در گزارش‌ها آمده است که بانک شهر ۲۷ میلیارد تومان به راحتی به پرسپولیس وام قرض‌الحسنه داده است.

فرهیختگان دراین‌باره نوشت: «پرسپولیس در زمانی که بسیاری از مردم با توجه به شرایط اقتصادی در مضیقه دریافت منابع مالی و تسهیلات هستند و همچنین ذات تسهیلات قرض‌الحسنه و نیت سپرده‌گذاران آن، کمک مالی با کمترین میزان دریافت سود است، برای هزینه‌هایی اعم از هزینه‌های جاری، پرداخت دستمزد و... ۲۷ میلیارد تومان از شبکه بانکی دریافتی داشته است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها