واکنش‌ها به دیدار رئیسی با زنان بی‌حجاب در سوریه و تناقض رفتار او در داخل و خارج از کشور

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

سفر ابراهیم رئیسی به سوریه و دیدار او با مقامات این کشور با حضور زنان بدون حجاب با واکنش‌هایی همراه شده ‌است. از جمله پرویز پرستویی، بازیگر سینما، با موضع‌گیری در قبال این رفتار این پرسش را مطرح کرد که چرا دولت سوریه زنان سوری را ملزم به پوشیدن حجاب نمی‌کند؟

ابراهیم رئیسی بعد از بازگشت از سفر دو روزه خود به سوریه، صبح جمعه ۱۵ اردیبهشت، در نشستی خبری گفت: «شاهد علاقه فراوان سوری‌ها به جمهوری اسلامی و ابراز ارادت آن‌ها به رهبر انقلاب بودیم.»

او افزود: «این ارتباط قلبی از جلوه‌های زیبایی بود که از جای‌جای سوریه نسبت به هیات ایرانی و جمهوری اسلامی ایران گزارش می‌شد.»

در دو روز گذشته انتشار عکس‌های دیدار ابراهیم رئیسی با هیات سوری که دو زن بدون حجاب نیز در میانشان حضور داشت واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به رفتارهای خشونت‌بار دولت او و حکومت در برابر زنانی که در داخل ایران بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی حاضر می‌شوند اشاره کرده و گفتند: «مگر در ایران، مهسا و سارینا و نیکا و هزاران نفر دیگر را به خاطر حجاب و مدافعان حرم نکشتند؟»

پرویز پرستویی، بازیگر سینما هم در یادداشتی با اشاره به به تناقض‌ رفتاری مسوولان جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور نوشت: «لبخند زدن به صورت و نگاه کردن به خانم‌ بی‌حجاب آیا معصیت ندارد؟»

او همچنین نوشت: «چرا دولت سوریه بانوان کشورش را ملزم به رعایت حجاب نمی‌کند؟»

پرستویی همچنین با اشاره به ناهنجاری‌های داخل کشور از جمله فقر، اعتیاد و بیکاری، از اظهارات ابراهیم رئیسی درباره مشارکت ایران در رفع تخریب‌هایی که در سوریه به وجود آمده، گفت: «چراغ خاموش سفر کنید و داغ دل مردم را تازه نکنید.»

برخی کاربران نیز به تفاوت رفتار رئیسی با زنان بدون حجاب سوری در مقایسه با کریستین امان‌پور، خبرنگار سی‌ان‌ان پرداختند.

رئیسی چندی پیش در سفر به نیویورک به دلیل روسری نداشتن امان‌پور، حاضر نشد با سی‌ان‌ان مصاحبه کند.

کاربری در واکنش به این رفتار متناقض نوشت: «فرق پوشش این زن‌ها چه بود که آقای رئیسی که مجتهدند به یکیشان در کشور غیراسلامی تذکر حجاب دادند و اصلا ملاقاتشان را لغو کردند و به آن یکی‌ها در کشور اسلامی لبخند زدند و با ایشان گرم گرفتند؟»

حضور رئیسی در اجلاس شانگهای در شهریور گذشته و نشستن بر سر میزی که گیلاس شرابی روی آن قرار داشت هم از دیگر نکاتی بود که کاربران به‌ عنوان رفتار متناقض رییس دولت به آن اشاره کردند.

در واکنشی دیگر اسماعیل جویجری، نایب‌ رییس کانون وکلای استان خوزستان نیز با اشاره به این که بشار اسد در دیدار با رئیسی «کراوات» به گردن داشته است، گفت این در حالی است که اخیرا نیروی حراست از برگزاری همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری در اهواز به دلیل استفاده «کراوات از سوی اعضای این کانون» جلوگیری کرد.

از سوی دیگر تلاش‌های حکومت برای سرکوب زنانی که نافرمانی مدنی را ادامه داده و بدون حجاب اجباری در معابر و اماکن عمومی ظاهر می‌شوند افزایش یافته است.

حسین میرزایی، نماینده اصفهان در مجلس روز جمعه مدعی شد که «مردم مدام به ما پیام می‌دهند سخت‌گیری درباره حجاب را بیشتر کنید».

او گفت: «اگر این وضع بی‌حجابی جمع نشود، موجودیت خانواده‌ها به خطر خواهد افتاد. این راه کشف حجاب را اروپایی‌ها ۱۰۰ سال پیش رفته‌اند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.