هر ۶ ساعت یک اعدام؛ سازمان حقوق بشر ایران از اعدام ۴۲ تن از جمله ۲۲ بلوچ در ۱۰ روز خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

سازمان حقوق بشر ایران با انتشار گزارشی در روز جمعه ۱۵ اردیبهشت، درباره افزایش آمار اعدام‌ها در ۱۰ روز گذشته هشدار داد. بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی در این مدت، هر شش ساعت یک نفر را اعدام کرده است، بدون آن که جامعه جهانی واکنشی به این اعدام‌ها نشان دهد.

بر اساس این گزارش، با اعدام دست‌کم دو زندانی دیگر که با اتهامات مربوط به جرایم «مواد مخدر» در زندان قزل‌حصار کرج به دار آویخته شدند، شمار اعدام‌ها در ۱۰ روز گذشته در ایران به دست‌کم ۴۲ نفر، از جمله ۲۲ شهروند بلوچ رسید.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارش خود درباره خطر شروع اعدام‌های گسترده در زندان قزل‌حصار کرج هشدار داد و از جامعه جهانی خواست تا نسبت به این موج فزاینده از اعدام‌ها واکنشی فوری و مناسب نشان دهد.

به گفته محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، اعدام‌شدگان که نیمی از آن‌ها را شهروندان بلوچ و متهمان جرایم مواد مخدر تشکیل می‌دهند، از «ضعیف‌ترین اقشار جامعه و قربانیان کم‌هزینه ماشین کشتار حکومت» هستند.

امیری‌ مقدم همچنین هدف از اعدام‌ها را نه مبارزه با جرم، که «ارعاب جامعه» توصیف کرد و گفت: «دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل و کشورهایی که بودجه پروژه‌های سازمان ملل را در ایران تامین می‌کنند، مسوولیت ویژه‌ای در راستای متوقف کردن ماشین اعدام حکومت دارند.»

او از جامعه جهانی خواست به جمهوری اسلامی اجازه ندهد با سوء‌استفاده از این همکاری، به اعدام‌ها «مشروعیت» ببخشد.

در این گزارش همچنین به اعدام دو زندانی مواد مخدر به نام‌های محمدعلی بنی‌ابراهیمی، اهل بم و مهدی فرخی، اهل ورامین، در زندان قزل‌حصار در روز ۱۴ اردیبهشت اشاره و تاکید شد که اعدام آن‌ها هنوز از سوی رسانه‌های داخل ایران یا منابع رسمی اعلام نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین به نقل از یک منبع مطلع در خصوص وضعیت زندانیان محکوم به اعدام در زندان قزل‌حصار کرج نوشت: «مسوولان می‌گویند دستور آمده تا حکم اعدامیان در قزل‌حصار اجرا شود. از طرفی هم دادستان ورامین تغییر کرده و دادستان جدید تصمیم گرفته حکم متهم‌های مواد [مخدر] را اجرا کند.»

طی ۱۰ روز گذشته، دست‌کم ۴۲ زندانی از جمله ۲۲ شهروند بلوچ و دو زن در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند اما رسانه‌های داخل کشور تنها خبر مربوط به دو اعدام را اعلام کرده‌اند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز جمعه ۱۵ اردیبهشت کشتن هم‌زمان چند زندانی بلوچ را در کمتر از یک هفته «عجیب» خواند و گفت: « آیا حکومت کارخانه و کارگاهی برای مردم ایجاد کرده؟ ظرفیت‌های معادن و سواحل را فعال کرده؟ در کدام قسمت شغل ایجاد کردید که حالا مردم را اعدام می‌کنید؟»

مولوی عبدالحمید تنها هنر جمهوری اسلامی را «اعدام» خواند و با تاکید بر این که «چرا دنیا باید به ما بگوید شما بیشترین آمار اعدام را در جهان دارید»، گفت: «کدام دولت،‌ ملت خود را می‌کشد؟ چه اعتمادی می‌توان به کسی کرد که ملت خودش را می‌کشد؟»

او در ادامه با یادآوری «مسوولیت حکومت نسبت به مردم»، از جمهوری اسلامی خواست جلوی اعدام‌ها را بگیرد و روند کشتن مردم را متوقف کند.

علاوه بر سرعت گرفتن روند اعدام‌ها در روزهای گذشته، به گفته سازمان حقوق بشر ایران از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا امروز هم ۱۹۴ نفر در زندان‌های جمهوری اسلامی در ایران اعدام شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
جهان‌نما
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید