رویترز: سه کشور اروپایی عضو برجام درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل به ایران هشدار دادند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام اروپایی نوشت بریتانیا، فرانسه و آلمان به جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که اگر اورانیوم را به حد نیاز برای تولید سلاح اتمی غنی کند، تحریم‌های سازمان ملل را علیه ایران باز خواهند گرداند.

طبق این گزارش، وزیران خارجه سه کشور اروپایی این تهدید را سال گذشته در نامه‌ای به ایران مطرح کرده‌اند.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد جمهوری اسلامی به رویترز گفت: «اگر طرف‌های دیگر برجام تحت هر بهانه‌ای بخواهند تحریم‌های سازمان ملل را علیه تهران بازگردانند، خودشان مسئول هرگونه پیامد این تصمیم هستند.»

این مقام ارشد جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد در صورت فعال‌سازی دوباره تحریم‌های سازمان ملل، واکنش ایران می‌تواند گزینه‌های مختلفی از جمله خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و شتاب بخشیدن به فعالیت‌های اتمی خود باشد.

نگرانی کشورهای غربی درباره احتمال اقدام ایران در تولید اورانیوم غنی‌سازی شده با غلظت ۹۰ درصد وقتی شدت گرفت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه فوریهدر یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران آثاری از ذرات اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۸۳/۷ درصد کشف کردند.

گزارش رویترز با اشاره به اینکه تنش‌های ناشی از جنگ اوکراین، از جمله حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه، و شدت گرفتن تنش‌های آمریکا و چین، شانس احیای برجام را کاهش داده، افزود در صورت شکست احیای برجام، غرب سه گزینه دارد: ایجاد بازدارندگی، اقدام نظامی یا ایجاد ترتیبات جدید برپایه مذاکره

این گزارش خاطرنشان کرد از میان سه گزینه پیش روی غرب، ایجاد بازدارندگی این ایراد را دارد که می‌تواند به جمهوری اسلامی زمان دهد تا به صورت پنهانی به سمت دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای حرکت کند.

دنیس راس، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی و مشاور موسسه مطالعات خاورنزدیک واشینگتن، به رویترز گفت دولت بایدن باید برای ترساندن ایران از پیامدهای غنی‌سازی اورانیوم با غلظت‌های بالاتر، اقدام گسترده‌تری انجام دهد.

راس خاطرنشان کرد اگر آمریکا جمهوری اسلامی را از خطر اقدام‌هایش آگاه نکند، واشینگتن در مقطعی با بحران مواجه خواهد شد، زیرا ایران به سمت غنی‌سازی ۹۰ درصد و ساخت تسلیحات هسته‌ای خواهد رفت.

ماه گذشته، وزیران امور خارجه هفت کشور بزرگ صنعتی جهان شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، کانادا و آمریکا در بیانیه پایانی نشست خود تاکید کردند که جمهوری اسلامی هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و از تهران خواستند تا تشدید تنش‌های هسته‌ای خود را متوقف و به تعهدات قانونی و سیاسی خود عمل کند.

مذاکرات احیای برجام از ماه‌ها پیش متوقف شده و در این فاصله تنش‌ها میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز افزایش یافته است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
امروز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید