تظاهرات مخالفان نخست‌وزیر اسرائیل در این کشور ادامه دارد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴

معترضان اسرائیلی روز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت نیز به تظاهرات در سراسر کشور علیه برخی سیاست‌های دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر ادامه می‌دهند. آنان قصد دارند در روزی که آن را «روز اختلال» نامیده‌اند، تجمعات و تظاهرات بزرگی در چندین شهر اسرائیل برگزار کنند.

بر اساس گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در اسرائیل، معترضان روز پنج‌شنبه قصد دارند از اولین ساعات صبح رفت‌وآمد را در چندین شاهراه اصلی در کشور مسدود کنند.

همچنین معترضان قصد دارند در «روز اختلال»، تجمعات و تظاهرات بزرگی در چندین شهر اسرائیل برگزار کنند.

علاوه بر موضوع تغییرات در نظام قضایی اسرائیل، موضوع دادن «معافیت گسترده از خدمت سربازی» به دانشجویان مدارس دینی موضوع دیگری است که تظاهرکنندگان به آن اعتراض دارند و به همین دلیل نیز تظاهراتی در برابر چند مدرسه دینی یهودیان در شهرهای مختلف برگزار می‌شود.

معترضان همچنین قصد دارند در برابر خانه چند نماینده کنست، پارلمان اسرائیل، و نیز در شهر مذهبی بنی براک در نزدیکی تل‌آویو تجمعاتی برگزار کنند که تا پاسی از شب ادامه خواهد داشت.

مرکز اصلی تظاهرات در تل‌آویو خواهد بود اما تجمعاتی نیز در دیگر نقاط، از جمله در برابر اقامتگاه ریاست جمهوری اسرائیل در اورشلیم برنامه‌ریزی شده‌اند.

در فروردین‌ ماه، در پی اعتراض‌ها در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، رسیدگی به طرح بازنگری در دستگاه قضایی اسرائیل را متوقف کرد.

برای ماه‌ها، صدها هزار تظاهرکننده به خیابان‌های تل‌آویو، اورشلیم و دیگر شهرها آمده‌اند تا به پروژه‌ای اعتراض کنند که معتقدند کنترل‌ها و موازنه‌های حفاظت از دموکراسی در اسرائیل را از بین می‌برد.

در تحولی دیگر از اسرائیل، کانال ۱۲ تلویزیون این کشور اعلام کرد دفتر نخست‌وزیری در هفته‌های اخیر دو بار جلوی سفر رسمی یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور به ایالات متحده را گرفته است.

بر اساس این گزارش، دفتر نتانیاهو به گالانت گفته تا زمانی که جو بایدن برای سفری رسمی از نخست‌وزیر دعوت نکند، وزیر دفاع و دیگر وزیران نیز حق ندارند سفری رسمی به ایالات متحده داشته باشند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

نبرد
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید