بی‌خبری از وضعیت کیوان صمیمی پس از ۱۵ روز؛ شرایط جسمانی حمید و فرزانه قره‌حسنلو خطرناک است

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

با گذشت بیش از دو هفته از بازداشت مجدد کیوان صمیمی، خانواده این فعال سیاسی می‌گویند همچنان از وضعیت او بی‌خبرند. از سوی دیگر، وکیل حمید و فرزانه قره‌حسنلو، از بازداشت‌شدگان مراسم چهلم حدیث نجفی خبر داد که این دو زندانی، در وضعیت جسمی نامناسب و «خطرناکی» قرار دارند.

کیوان صمیمی، فعال سیاسی و سردبیر نشریه ایران فردا، روز ۳۱ فروردین بازداشت و اتهام او در زیرنویس شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی، «ارتباط با گروهک‌های ضد انقلاب خارج از کشور» اعلام شد.

با گذشت ۱۵ روز از بازداشت کیوان صمیمی، عادله صمیمی، فرزند او گفت کماکان «هیچ خبری» از پدرش ندارد: «با وجود پیگیری مکرر خانواده و وکیل، همچنان تلفن به او نداده‌اند و ما حتی نمی‌دانیم دقیقا کجاست و پرونده‌اش در کدام شعبه بازپرسی‌ است. هیچ پاسخی در کار نیست.»

عصر روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین، زیرنویس شبکه خبر صداوسیما از کیوان صمیمی با عنوان «عنصر مرتبط با سازمان منافقین» یاد کرد و گفت عضو کانون نویسندگان ایران به علت «ارتباط دوباره با گروهک‌های ضد انقلاب خارج از کشور» بازداشت شده است.

تلویزیون جمهوری اسلامی مدعی شد که کیوان صمیمی اخیرا با «یکی از فرقه‌های ضاله تحت حمایت رژیم صهیونیستی» جلساتی را برگزار کرده است.

همچنین شبکه خبر در حالی از آزادی اخیر صمیمی با عنوان «عفو رهبری» یاد کرد که این روزنامه‌نگار ۷۴ ساله، ششم بهمن ماه سال گذشته با «اتمام دوره محکومیت دو ساله خود» از زندان سمنان آزاد شد.

از سوی دیگر محسن بیات، وکیل خانواده حمید و فرزانه قره‌حسنلو، زوج پزشک زندانی در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان از وضعیت جسمانی «خطرناک و نامناسب» این دو نفر خبر داد.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که فرزانه قره‌حسنلو احیانا به «سرطان پستان» از نوع بدخیم مبتلا است، گفت او قبل از دستگیری برای تست سرطان به مراجع درمانی مراجعه کرده اما بعد از بازداشت، به دلیل عدم همکاری از سوی زندان، فرایند تست‌های درمانی به تاخیر افتاده است.

به گفته بیات، چند روز پیش در پی مراجعه خانم قره‌حسنلو به بیمارستان و انجام معاینات، پزشکان او را مشکوک به سرطان پستان از نوع وخیم دانستند اما «حتی هنوز که هنوز است، زندان در اعزام پزشکان متخصص و انجام رسیدگی به صورت اصولی، همکاری نمی‌کند».

این وکیل دادگستری درباره وضعیت حمید قره‌حسنلو هم گفت او که پیش از دستگیری نیز بیمار بوده، در جریان دستگیری و بازداشت دچار مشکلات جسمی متفاوتی از جمله «بیماری ریوی» شده است.

در روزهای گذشته، خانواده حمید و فرزانه قره‌حسنلو با انتشار متنی با عنوان «رنج‌نامه قره‌حسنلوها»، علاوه بر معترض شدن به حکم زندان و تبعید این زن و شوهر پزشک، به شکنجه‌های حمید قره‌حسنلو زیر بازجویی نیز اشاره کردند.

در این رنج‌نامه به شکنجه حمید قره‌حسنلو هنگام بازجویی و آسیب‌های ناشی از آن اشاره شده است: «حمید گفته سرش را در شب اول بازجویی بر زمین کوبیدند و بر اثر ضرباتی که به زجاجیه چشمش وارد شده برای همیشه بخشی از بینایی‌اش را از دست داده است.»

به گفته آن‌ها، حالا این پزشک باید «بی‌گناه» ۱۵ سال به تبعید در یزد برود؛ آن‌هم با «یادگاری‌های زجرآور و مشمئزکننده» از دوران بازپرسی و اعتراف‌گیری اجباری که «دنده‌های شکسته و چشم کم‌بینا شده» است.

روز ۲۹ فروردین احکام ۱۴ متهم پرونده کشته شدن روح‌الله عجمیان در کرج صادر و پنج تن از آنان به زندان‌های طولانی‌مدت ۱۵ و ۱۰ ساله محکوم شدند.

حمید قره‌حسنلو که پیش از این به اعدام محکوم شده بود در این دادگاه بیشترین مدت حبس را گرفته و به ۱۵ سال زندان و «نفی بلد» محکوم شد که باید دوره حبس خود را در زندان شهر یزد سپری کند.

فرزانه قره‌حسنلو نیز به پنج سال زندان محکوم شد و همچون همسرش، علاوه بر زندان به «تبعید» نیز محکوم شده و بر اساس حکم دادگاه باید دوران حبس خود را در زندان مشهد سپری کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها