بدهی بانکی ۴۴۷میلیارد تومانی؛ استقلال و پرسپولیس اَبَربدهکار بانکی شده‌اند، دلاری و ریالی!

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۹

روزنامه فرهیختگان در گزارشی به بدهی‌های بانکی سرسام‌آور استقلال و پرسپولیس پرداخته است و در یک جمع و تفریق نوشته که آنها سرجمع ۴۴۷میلیارد تومان بدهی بانکی دارند؛ استقلال ۲۵۵میلیارد تومان بدهکار است و سهم پرسپولیس ۱۹۲میلیارد تومان. نقطه مشترک عقب افتادن و سررسیدشدن بازپرداخت‌هاست

آماری که منتشر شده نشان می‌دهد استقلال و پرسپولیس تا توانسته‌اند از بانک شهر وام میلیاردی گرفته‌اند، آخرین نمونه هم عدد ۱۰۰ میلیاردی استقلال بود که برای پرداخت بدهی‌های خارجی به استراماچونی و دیگر مستشاران خارجی سابق تیم وام گرفته شد تا پنجره استقلال بسته نشود.

استقلال البته سنگین‌ترین وامش را به دلار و یورو گرفته است؛ یک میلیون و ۵۷۵ هزار یورو برای تسویه بدهی استراماچونی، ۱۳۰ هزار دلار بابت پرداخت مطالبات لئوناردو پادوانی، یک میلیون درهم برای پرداخت مطالبات باشگاه الاهلی و ۵ میلیارد تومان نیز برای پرداخت مطالبات سیداحمد موسوی. مجموع تسهیلات ریالی و ارزی این باشگاه با میانگین نرخ ۵۰ هزار تومانی برای دلار و یورو و ۱۴ هزار تومانی برای درهم، به ۱۰۵ میلیارد تومان می‌رسد.

نکته دیگر که روزنامه دانشگاه آزاد هم به آن اشاره کرده، قرض‌الحسنه بودن بخش بزرگی از وام‌های میلیاردی است که پرسپولیس گرفته است. بانک‌های ایرانی وام‌های قرض‌الحسنه را به دلیل سودپایینی که دارند، با خست زیادی به مشتریان حتی نیازمند پرداخت می‌کنند و برای پرداخت آن سخت‌گیری‌های زیادی دارند. اما بانک شهر ۲۷ میلیارد تومان به راحتی به پرسپولیس وام قرض‌الحسنه داده است.

فرهیختگان دراین‌باره نوشته: «پرسپولیس در زمانی که بسیاری از مردم با توجه به شرایط اقتصادی در مضیقه دریافت منابع مالی و تسهیلات هستند و همچنین ذات تسهیلات قرض‌الحسنه و نیت سپرده‌گذاران آن، کمک مالی با کمترین میزان دریافت سود است، برای هزینه‌هایی اعم از هزینه‌های جاری، پرداخت دستمزد و... ۲۷ میلیارد تومان از شبکه بانکی دریافتی داشته است.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید