تظاهرات مخالفان اصلاحات قضایی در اسرائیل برای شانزدهمین هفته پیاپی

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳

مخالفان اصلاحات قضایی مورد نظر دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل، شامگاه شنبه برای شانزدهمین هفته متوالی علیه این اصلاحات تظاهرات کردند. در شهر تل‌آویو حدود ۱۱۰ هزار تظاهرکننده در این گردهمایی اعتراضی شرکت کردند. در دیگر شهرهای این کشور هم ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها آمدند.

سخنران اصلی در تظاهرات تل‌آویو، یووال دیسکین، رییس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) بود که گفت اگرچه دولت کنونی به روشی دموکراتیک انتخاب شده، اما از نظر اخلاقی یک دولت مشروع نیست.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل نیز در تظاهرات در شهر هود هشارون سخنرانی کرد.

او اعتراضات ماه‌های گذشته را فوق‌العاده توصیف کرد و گفت اگر این اعتراضات نبود، دولت تا کنون قوانین مربوط به تغییرات در نظام قضایی را تصویب کرده بود.

در اورشلیم نیز لیمور لیونات، عضو پیشین حزب لیکود، نتانیاهو و وزیر پیشین آموزش و فرهنگ دولت کنونی را متهم کرد که قصد دارند دادگاه عالی را «عقیم» کنند.

لیونات در سخنرانی خود از جمله به اظهارات مناخم بگین، رهبر فقید لیکود اشاره کرد که پنج دهه پیش بر اهمیت استقلال دستگاه قضایی و همچنین اهمیت دادگاه عالی برای حفاظت از حقوق فردی شهروندان تاکید داشت.

نگرانی‌ها درباره مراسم یادبود سربازان کشته‌شده اسرائیلی و قربانیان تروریسم

هم‌زمان با اعتراضات در اسرائیل، درخواست‌ها از مقامات دولتی و سیاسی برای عدم حضور در مراسم روز یادبود سربازان کشته‌شده اسرائیلی و قربانیان حملات تروریستی همچنان ادامه دارد.

گروهی از خانواده‌های قربانیان از سیاستمداران خواسته‌اند به منظور جدا کردن اختلافات سیاسی از این روز، در هیچ کدام از مراسم شرکت نکنند.

شماری از سیاستمداران این درخواست را پذیرفته‌اند اما نتانیاهو و اکثر اعضای دولتش گفته‌اند مطابق معمول در این مراسم شرکت می‌کنند اما امسال از سخنرانی در مراسم خودداری خواهند کرد.

روز یادبود سربازان کشته شده اسرائیلی و قربانیان حملات تروریستی از شامگاه دوشنبه آغاز می‌شود و تا شامگاه سه‌شنبه که جشن‌های روز استقلال شروع می‌شود، ادامه خواهد داشت.

در همین حال رییس ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال هرتصی هالوی، در یادداشتی که ارتش اسرائیل منتشر کرده و شماری از رسانه‌های اسرائیل نیز آن را بازنشر کردند، از همه شهروندان خواست در روز یادبود سربازان کشته شده و قربانیان حملات تروریستی، سیاست را بیرون دروازه‌های گورستان‌های نظامی گذاشته و این آرامگاه‌ها را به عرصه مناظرات سیاسی بدل نکنند.

هالوی در این یادداشت کم‌سابقه، خواهان آن شد که همه به تقدس روز یادبود سربازان کشته شده به عنوان روزی که همه ملت را به هم پیوند می‌دهد احترام بگذارند.

پیشتر نتانیاهو، همراه وزیر دفاع و بنی گنتس و یائیر لاپید، رهبران اپوزیسیون اسرائیل نیز درخواستی مشابه را مطرح کرده بودند.

در روزهای اخیر این نگرانی‌ مطرح شده است که مراسم امسال روز یادبود و جشن استقلال اسرائیل با ابراز اعتراض شماری از شرکت‌کنندگان به سیاستمداران، به عرصه بحث سیاسی مبدل شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
کاوش
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.