اسرائیل مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران را در سوریه هدف قرار داد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

بر اساس گزارش رسانه‌های سوریه و دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، اسرائیل مواضع نیروهای اسد و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی را در تپه قرص‌النفل در حومه قنیطره مورد هدف قرار داد.

صدای انفجارهای متعددی در ساعات اولیه روز دوشنبه در نزدیکی قنیطره در آن سوی مرز بلندی‌های جولان شنیده شد و دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز گزارش داد ارتش اسرائیل مواضعی را در این کشور مورد هدف قرار داده است.

بر اساس این گزارش، این منطقه که غالبا محل استقرار شبه‌نظامیان گروه حزب الله لبنان است، مورد هدف آتش توپخانه نیروهای دفاعی اسرائیل قرار گرفت.

شبکه خبری کان اسرائیل و رادیو شام، وابسته به دولت بشار اسد، هم گزارش‌هایی از این حملات منتشر کردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد هدف یک پست دیده‌بانی در نزدیکی روستای حضر، در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی دمشق، بوده است. گفته می شود که این مکان قبلا نیز در ماه اوت ۲۰۲۲ از سوی نیروهای اسرائیل هدف قرار گرفته بود.

تا بامداد روز دوشنبه، گزارشی از کشته‌شدگان و مجروحان احتمالی این حمله منتشر نشد و ویدیوهای کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، نورهایی را در آسمان شب را نشان می‌دهد که همراه با آن صدای انفجارهای شدید از دور شنیده می‌شود.

شبکه اسپوتنیک روسیه نیز در گزارشی به نقل از منابع امنیتی سوری، انفجارها را نتیجه «تجاوز اسرائیل» توصیف کرد و افزود مقامات در حال ارزیابی خسارت وارده به این مکان‌ها قبل از اعلام رسمی هستند.

همچنین، گزارش‌ تاییدنشده‌ای از فعال شدن سامانه پدافند هوایی در اصفهان از سوی شبکه کان منتشر شد. پیش‌تر ویدیویی نیز در فضای مجازی منتشر شده بود با این توضیح که سامانه پدافند هوایی در نزدیکی پایگاهی نظامی در این شهر فعال شده است.

اما صابرین نیوز، رسانه وابسته به گروه حشدالشعبی، فعال‌سازی سامانه‌های پدافندی در اصفهان را رد کرد و گزارش‌ها درباره آن را «جعلی» خواند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها