بیست‌ونهمین جمعه خشم و اعتراض مردم زاهدان؛ سر دادن شعار علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

مردم زاهدان پس از چهار هفته راهپیمایی سکوت، روز یکم اردیبهشت و در بیست‌ونهمین جمعه خشم و اعتراض خود به خیابان‌ها آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. آنان در شعارهایشان از جمله خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

مردم زاهدان در راهپیمایی اعتراضی روز اول اردیبهشت‌ ماه خود به روال جمعه‌های قبل از ماه رمضان که به جمعه‌های اعتراض معروف شده، به خیابان آمدند.

این تظاهرات خیابانی گسترده درحالی هم‌زمان با عید فطر انجام شد که دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شامگاه ۳۱ فروردین روز جمعه اول اردیبهشت را آخرین روز ماه رمضان اعلام کرد و گفت هلال ماه شوال رویت نشده است. موضوعی که عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز عید فطر امروز به آن اشاره کرد و گفت اعلام عید فطر یک مساله مذهبی و شرعی است نه سیاسی.

او تاکید کرد شماری از مردم و معتمدان در استان سیستان و بلوچستان هلال ماه را دیده‌اند.

علاوه بر نماز عید فطر در بامداد یکم اردیبهشت، نماز جمعه هم امروز در زاهدان برگزار شد و پس از آن، مردم معترض به روال حدود هفت ماه اخیر به خیابان‌ها آمدند.

این معترضان با سر دادن شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

مردم زاهدان پس از نماز عید فطر هم شعارهایی چون «خامنه‌ای حیا کن، مملکت رو رها کن» سر دادند.

«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» از دیگر شعارهای مردم زاهدان در تظاهرات امروزشان بود.

معترضان زاهدانی در راهپیمایی امروز به روال سابق شعارهایی چون «مرگ بر بسیجی»، «مرگ بر سپاهی» و «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» سر دادند.

«مرگ بر دیکتاتور» یکی از شعارهای اصلی معترضان در سراسر ایران است که در زاهدان نیز از سوی تجمع‌کنندگان فریاد زده شد.

این معترضان همچنین در راهپیمایی خود شعار دادند: «می‌کشم می‌کشم، آن‌که برادرم کشت.»

روز ۲۵ فروردین آخرین راهپیمایی سکوت مردم زاهدان پس از نماز جمعه این شهر بود که شهروندان بدون سر دادن شعار و تنها با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی نشان دادند.

آن‌ها همچنین پلاکاردی را حین برگزاری نماز جمعه در مصلی و در اعتراض خیابانی خود که با روز قدس هم‌زمان بود نمایش دادند که روی آن نوشته شده بود: «مسجد مکی، مسجدالاقصای ایران؛ در جمعه خونین، هیچ صهیونیستی این‌جا نبود.»

در پلاکاردی دیگر معترضان خطاب به جمهوری اسلامی هشدار دادند: «سکوت ما سکوتِ بردگی نیست. مردم ما مثل آتش زیر خاکستر هستند».

تجمع‌کنندگان همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده و از «جنایت، جهالت، شرارت، خسارت و خیانت» جمهوری اسلامی و سرکوب، زندان، شکنجه و اعدام اعلام انزجار کردند.

مردم زاهدان از زمان جمعه خونین این شهر در روز هشتم مهر ۱۴۰۱ تا کنون به اعتراضات خیابانی خود ادامه داده‌اند.

در جریان کشتار روز هشت مهر که به جمعه خونین زاهدان مشهور شده، ده‌ها تن از نیروهای امنیتی و نظامی در نقاط مختلف شهر شهروندان و نمازگزاران را به رگبار گلوله بستند.

بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری دست‌کم ۱۰۰ شهروند بلوچ در این روز کشته و ده‌ها تن دیگر مجروح و نقص عضو شدند اما حکومت تنها مرگ حدود ۳۵ نفر را با عنوان «شهادت» پذیرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
مستند کوتاه - حوثی‌ها
جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی

شنیداری

پادکست‌ها