خانواده حمید و فرزانه قره‌حسنلو با انتشار متنی با عنوان «رنج‌نامه قره‌حسنلوها» به حکم زندان و تبعید این زن و شوهر پزشک اعتراض کرده‌اند. آن‌ها به شکنجه‌های حمید قره‌حسنلو زیر بازجویی اشاره کردند و با تاکید بر بی‌گناهی این زوج نوشتند: «به کدامین گناه نکرده باید مجازات شویم؟»

در این متن به روند بازداشت تا دادگاه و حکم زندان و تبعید این دو نفر در پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان اشاره شده و آمده است: «همه‌چیز از آن شب شوم سیزدهم آبان شروع شد.»

شبی که به گفته آن‌ها ۱۰ فرد مسلح به خانه حمید و فرزانه قره‌حسنلو در حوالی میدان مادر کرج حمله کرده، یک گروهان نظامی در خانه را شکسته و آن‌ها را مقابل چشم فرزند نوجوانشان آنیتا، با «ضرب و شتم» بازداشت کردند.

خانواده این زوج زندانی می‌گویند از همان زمان تاکنون این سوال برایشان به وجود آمده که: «جرم حمید و فرزانه قره‌حسنلو چیست؟ آن‌ها به کدامین گناه دربندند؟»

در این رنج‌نامه همچنین به شکنجه حمید قره‌حسنلو هنگام بازجویی و آسیب‌های ناشی از آن اشاره شده است: «حمید گفته سرش را در شب اول بازجویی بر زمین کوبیدند و بر اثر ضرباتی که به زجاجیه چشمش وارد شده برای همیشه بخشی از بینایی‌اش را از دست داده است.»

به گفته آن‌ها، حالا این پزشک باید «بی‌گناه» ۱۵ سال به تبعید در یزد برود؛ آن‌هم با «یادگاری‌های زجرآور و مشمئزکننده» از دوران بازپرسی و اعتراف‌گیری اجباری که «دنده‌های شکسته و چشم کم‌بینا شده» است.

در بخش دیگری از این رنج‌نامه آمده است: «فرزانه یک‌بار از زندان خواست تا صدای نوید افکاری را برایش در پشت تلفن بگذاریم. هم‌بندی‌هایش به او گفته بودند امیدی نداشته باشد که چون بی‌گناه است، آزاد می‌شود. از ترس این که باز هم ممنوع‌الملاقات شود، دروغ مصلحت‌آمیزی گفتیم که صدا را پیدا نکردیم.»

صدایی که فرزانه قره‌حسنلو به دنبال آن بوده مربوط به تماس تلفنی نوید افکاری از زندان و پیش از اعدامش در شهریور سال ۹۹ است که در آن گفته بود: «درود به مردم شریف ایران. نه دادگاهی صدای ما را شنید و نه قاضی و مسوول و دادخواهی وجود داشت. شنیده بودم سر بی‌گناه پای دار می‌رود اما بالای دار نمی‌رود. ولی دروغ است!»

خانواده فرزانه و حمید قره‌حسنلو با تایید این سخنان نوید افکاری، نوشتند: «نوید راست گفته بود. بی‌گناه در جمهوری اسلامی پای دار می‌رود. جرم آن‌ها چیزی جز شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی نبود و نیست. از بد حادثه در مسیر بازگشت با صحنه ضرب و جرح یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان مواجه می‌شوند که بعدتر فوت می‌کند.»

به گفته این خانواده، حتی فیلم‌های «ناقص و بریده بریده سیستم امنیتی جمهوری اسلامی» هم تایید می‌کنند که زوج قره‌حسنلو در آن صحنه اقدامی نکرده‌اند اما حالا با این اتهام که «چرا دکتر انسان‌دوست، جان آن بسیجی را در بلوا نجات نداده است؟» حمید قره‌حسنلو باید ۱۵ سال به یزد تبعید شود.

در پایان این رنج‌نامه آمده است: «ما هنوز مانند همان شب اول در فکریم که به کجا باید پناه ببریم؟ به کدامین گناه نکرده باید مجازات شویم؟ چه کسی می‌داند؟»

روز ۲۹ فروردین احکام ۱۴ متهم پرونده کشته شدن روح‌الله عجمیان در کرج صادر و پنج تن از آنان به زندان‌های طولانی‌مدت ۱۵ و ۱۰ ساله محکوم شدند.

حمید قره‌حسنلو که پیش از این به اعدام محکوم شده بود در این دادگاه بیشترین مدت حبس را گرفته و به ۱۵ سال زندان و «نفی بلد» محکوم شده است. او باید دوره حبس خود را در زندان شهر یزد سپری کند.

فرزانه قره‌حسنلو نیز به پنج سال زندان محکوم شده و همچون همسرش، علاوه بر زندان به «تبعید» هم محکوم است و بر اساس حکم دادگاه باید دوران حبس خود را در زندان مشهد سپری کند.

علاوه بر محمدمهدی کرمی و محمد حسینی که برای همین پرونده در ۱۷ دی ماه سال گذشته اعدام شدند، رضا آریا، حمید قره‌حسنلو و حسین محمدی نیز حکم بدوی اعدام دریافت کرده بودند که صدور حکم اعدام برای قره‌حسنلو، پزشک متخصص، در این پرونده با واکنش گسترده بین‌المللی مواجه شد.

او که اکنون به طولانی‌ترین زمان حبس محکوم شده، چندی پیش به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی و شکنجه‌هایی که با هدف اعتراف اجباری در دوران بازجویی و بازداشت متحمل شد، در بیمارستانی در کرج بستری بود.

در ادامه اعتراضات گسترده به احکام صادر شده از سوی دادگاه پرونده عجمیان، دیوان عالی کشور حکم این معترضان را به دلیل «وجود نقص در رسیدگی» نقض کرد و پرونده را به منظور «رسیدگی مجدد و تکمیل تحقیقات و صدور رای مجدد» به همان شعبه‌ دادگاه فرستاد.

پس از آخرین دادگاه متهمان در اواسط اسفند سال گذشته، با این که احکام بدوی اعدام شکست، متهمان با حبس‌های طولانی‌مدت مواجه شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید