آمریکا ادعای ارتش ایران درباره اخطار به زیر‌دریایی آمریکایی را «کاملا نادرست» خواند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۱

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا ادعای فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی را درباره اخطار دادن زیردریایی ایرانی فاتح به زیر دریایی «یو‌‌اس‌اس فلوریدا»، «کاملا نادرست» خواند و اعلام کرد که «هیچ زیردریایی آمریکایی‌ای اخیرا از تنگه هرمز عبور نکرده است».

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، ادعای فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی درباره اخطار دادن به زیردریایی «یو‌‌اس‌اس فلوریدا» را خبرسازی دیگری از جمهوری اسلامی خواند که باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین اعلام کرد زیردریایی ایرانی فاتح، عبور یک زیردریایی اتمی آمریکا در تنگه هرمز را «رصد» کرده و به آن «اخطار» داده است.

ایرانی گفت: «زیردریایی اتمی فلوریدا که به‌روزترین زیردریایی آمریکاست با توجه به تجهیزات و توانمندی‌هایی که دارد در حال عبور از تنگه هرمز بود و قصد داشت بدون این که رصد شود، از تنگه عبور کند.»

او افزود: «زیردریایی تمام ایرانی فاتح با تجهیزات خود، عبور زیردریایی آمریکا را به راحتی رصد کرد و با دادن اخطار و استفاده از تاکتیک‌های تعریف شده، زیردریایی آمریکایی را مجبور کرد به سطح آب بیاید و مسیر تنگه هرمز را روی سطح آب طی کند.»

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی مدعی شد: «زیردریایی آمریکایی در حال ورود به آب‌های سرزمینی ایران بود و جمهوری اسلامی این کار خطرناک زیردریایی آمریکایی را به مراجع بین‌المللی منعکس خواهد کرد.»

زیردریایی «یو‌‌اس‌اس فلوریدا» با سوخت هسته‌ای کار می‌کند و ارتش آمریکا روز شنبه ۱۹ فروردین از اعزام آن به خاورمیانه خبر داده بود.

در حالی که نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می‌کند، اغلب با برخوردهای تنش‌آمیز از سوی نیروهای جمهوری اسلامی مواجه می‌شوند، نیروی دریایی ارتش آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ فروردین اعلام کرد اولین شناور هدایت‌شونده از راه دور خود را از این آبراه استراتژیک عبور داده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین، در آب‌های خاورمیانه، به ویژه خلیج فارس و تنگه هرمز، گشت‌زنی می‌کند. هدف این گشت‌زنی، باز نگاه داشتن راه‌های آبی برای تجارت بین‌المللی و همچنین محافظت از منافع آمریکا و متحدان این کشور در این آب‌هاست.

با این حال جمهوری اسلامی هر از گاهی مزاحم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان می‌شود.

همچنین جمهوری اسلامی برخی کشتی‌های تجاری را توقیف کرده و متهم است بارها به کشتی‌های تجاری حملات پهپادی و خرابکارانه کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها