تحصن دانشجویان در چندین دانشگاه‌ ایران در اعتراض به حجاب اجباری و احکام سنگین انضباطی

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۷

دانشجویان چند دانشگاه ایران در اعتراض به برخوردهای قهرآمیز نیروهای حراست در زمینه حجاب اجباری و پوشش دانشجویان دختر و همچنین صدور احکام سنگین کمیته‌ انضباطی علیه دانشجویان معترض و ایجاد فضای رعب و وحشت در دانشگاه‌های تحصن کردند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، دانشجویان دانشکده‌ روان‌شناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه در اعتراض به حجاب اجباری و احکام سنگین انظباطی علیه دانشجویان تحصن کردند.

«پیش به سوی زندگی، زنانگی، تنانگی» و «وضع ایران خرابه، ملا فکر حجابه» از شعارهای دانشجویان در این تحصن بود.

همزمان دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به اجبار حجاب توسط حراست و مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان تجمع کرده و شعار دادند که «دانش‌آموزا مسموم، معلما تو زندون، حجاب شده گیرشون».

همچنین ویدیوها و گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهد دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه در تهران، روز یکشنبه در اعتراض به اجبار حجاب و مسموم کردن دانش‌آموزان تجمع برگزار کرده و شعارهایی چون «پیش به سوی زندگی، زنانگی تنانگی» سردادند.

شوراهای صنفی دانشجویان خبر داد که زهرا رحیمی، دانشجوی دانشگاه یزد، روز شنبه ۲۶ فروردین پس از پرخاش و توهین رییس این دانشگاه در جلسه کمیته انضباطی، بدحال شده و آمبولانس اورژانس برای بررسی وضعیت او وارد دانشگاه شده است.

این دانشجو به دو سال محرومیت از تحصیل محکوم شده و برای بار سوم به کمیته انضباطی احضار شده بود.

در روزهای اخیر گزارش شده بود که دانشگاه یزد بسیاری از دانشجویان دختر را به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری از خدمات آموزشی محروم کرده است.

همچنین شوراهای صنفی دانشجویان از تهدید دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه چمران اهواز پس از تجمع اعتراضی آنان به ساعت ورود و خروج در روز ۲۵ فروردین خبر داد.

بر اساس یک ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال، مسئولان دانشگاه آزاد رشت (پل طالشان) روز یکشنبه مانع از ورود دختران دانشجو شده و علت آن را آرایش و پوشیدن مانتوی کوتاه عنوان کردند.

پیشتر شوراهای صنفی دانشجویان خبر داده بود که در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، بیش از ۴۳۵ دانشجو در سراسر کشور طی روندی «فرمایشی و امنیتی» حکم تعلیق یا اخراج گرفته و از ادامه تحصیل محروم شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید